30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
kontek enerji


Dünya’nın En Büyük Yüzer Güneş Enerjisi Santrali Çin’de Kuruldu!

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin Halk Cumhuriyeti, dünyadaki en büyük yüzen fotovoltaik (PV) tesisinin tamamlandığını ve enerji şebekesi bağlantısının tamamlandığını açıkladı. Bu yatırım bazı kişiler Çin hükümetinin dünyayı yenilenebilir enerji kabulünde liderlik etmek için çabaladığının en büyük göstergesi ve başarısı olarak değendiriliyor.

Çin Halk Cumhuriyeti, dünyadaki en büyük yüzen fotovoltaik (PV) tesisinin tamamlandığını ve enerji şebekesi bağlantısının tamamlandığını açıkladı. Bu yatırım bazı kişiler Çin hükümetinin dünyayı yenilenebilir enerji kabulünde liderlik etmek için çabaladığının en büyük göstergesi ve başarısı değerlendiriliyor.

Yüzer GES eski taş kömürü ocağı üzerinde 40 MW gücünde kuruldu…

Anhui eyaletindeki Huainan kentinde bulunan 40 MW büyüklüğündeki tesis, fotovoltaik panel üreticisi Sungrow Power Supply Şirketi tarafından kuruldu. Santral dikkat çekici bir özelliği ise, eski taş kömürü madenciliği bölgesinin üzerinde bulunuyor oluşu.

Kanalıma Abone Olun!

Bu santraller Çin için ilk değil, son da olmayacak…

Yine bu bölgede 2016 yılında 20 MW yüzen bir tesis daha inşa edildiğini açıklamıştı. Çin bununla da kalmayıp yeryüzündeki en büyük güneş enerji santrali olarak duyurulan 29,90 kilometrekarelik kara büyüklüğüne sahip olan Longyangxia Baraj Güneş Enerji parkına ev sahipliği yapıyor. Öte yandan Çin, yenilenebilir enerji kaynaklarını %20 oranında arttırmayı hedefliyor.

Çin’in güneş enerjisi santrallere olan ilgisi iklimsel zorunlulukla beraber maliyetlerin düşmesinden ötürü olduğu da düşünülüyor…

Güneş enerjisine geçişin büyük oranda artmasının nedenlerinden biri olarak, teknolojinin maliyetinin düşmesi olduğu düşünülüyor. 2020 yılına gelindiğinde Çin, 10 yıl içinde tüm kömür tesislerine rakip olacak şekilde kuracağı Güneş enerjisi santrallerinin günümüze göre maliyeti 3’te biri oranında azalabilir.

Yüzer güneş enerjisi santrallerinin sağladığı avantajlar yatırımcıların ilgisini çekiyor…

Suyun üzerinde kurulan güneş enerjisi santrallerinde; kara alanını işgal edilmemesi, sudaki buharlaşmalar sebebiyle panel sıcaklıklarının azaltılabilmesi ve böylece daha uzun süreli yüksek performans gösterilebilmesi (panellerin mekanik ömrünün uzaması) ve panel gölgelemeleri ile buharlaşmalarla meydana gelen su kayıplarının azaltılması gibi olumlu durumlar meydana geliyor. Bu olumlu durumların, her geçen gün yüzer güneş enerjisi santrallerine olan ilginin artmasına sebep olduğunu gözlemleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir