30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Yenilenebilir Enerji Alıcıları Belli Oldu

ABD (Enerji Portalı) – Yeni rakamlara göre, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri geçtiğimiz yıl doğrudan küresel şirketlere satılan yenilenebilir enerji miktarında rekor artış sağladı.

Son veriler incelendiğinde, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin 2019’da doğrudan küresel şirketlere satılan yenilenebilir enerji miktarında rekor artış sağladığı görüldü.

Şirketlerin satın aldığı temiz enerji miktarı, sürdürülebilir enerjiye yönelik artan kurumsal istekle birlikte son iki yılda üç katına çıktı.

Google, Facebook, Amazon ve Microsoft gibi teknoloji devleri , veri merkezlerine güç sağlamak için en büyük yenilenebilir enerji alıcıları olarak ortaya çıktı.

BloombergNEF’in (BNEF) verilerine göre, küresel kuruluşların son 12 yılda satın aldıkları temiz enerji miktarı Vietnam ya da Polonya’nın enerji kapasitesini aşacak seviyede.

Rapora göre, küresel kurumlara satılan yenilenebilir enerjinin dörtte birlik payını teknoloji firmaları aldı.

Geçen sene kurum tarihinin en büyük yenilenebilir enerji anlaşmasını açıklayan Google, böylelikle en büyük alıcı unvanına sahip oldu.

Google, 1,6 milyar gigawatt (GW) temiz enerji sağlayacak

Google CEO’su Sundar Pichai, bu anlaşmaya rüzgar ve güneş elektrik enerjisi projeleri içeren 18 farklı anlaşmanın da dahil olacağını söyledi.

Böylelikle arama motorunun yeşil enerji portföyü %40 oranında büyüyerek şirkete ilave 1.6 milyar gigawatt (GW) temiz enerji sağlanacak. Bu miktar çatı üzerine kurulu 1 milyon güneş enerjisi paneli ile eşdeğer.

BNEF’in araştırma sonucu, 23 ülkeden 100 şirketin geçen senenin rekorunu %40 oranında aşarak 19.5 GW’lık yenilenebilir enerji satın aldığını ortaya çıkardı. BNEF verilerine göre 2018 yılında temiz enerjiye 332,1 milyar dolar yatırım yapıldı.

Bahsedilen enerji satın alma anlaşmalarının (PPAs) maliyetinin 2019’da dünyada yapılan tüm yenilenebilir enerji yatırımlarının %10’unu oluşturduğu, bunun da 20 ila 30 milyar dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Anlaşmaların büyük çoğunluğu Avrupa ve Latin Amerika’da düzenlenirken, PPAs piyasası artık Kuzey Amerika’da da hızlı büyüyor.

“Temiz Enerji”

Rapor yazarlarından Kyle Harrison, “Büyük kurumsal alıcılardan bazılarının temiz enerji portföyleri dünyanın en büyük kamu hizmetlerine rakip oluyor. Yatırımcılar bu şirketleri karbonsuzlaşmaları için zorluyor” şeklinde konuştu.

Sadece 2019 yılında 400’e yakın şirketin bilimsel odaklı iklim hedeflerine bağlılığını açıklamasıyla bu hedeflere sahip toplam şirket sayısı ikiye katlandı. Bununla birlikte 63 şirket enerji ihtiyaçlarının tamamını temiz enerji ile karşılamak üzere taahhüt verdi.

BNEF, bu tür sürdürülebilirlik taahhütlerinin gelecek 10 yılda 100 milyar dolarlık temiz enerji yatırımı sağlayacağını ve bu yatırımla küresel düzeyde 105 GW’lık güneş ve rüzgar elektrik santralleri inşa edileceğini açıkladı.

Harrison, sürdürülebilirlik taahhütlerinin kurumların temiz enerji tedarikini devam ettireceğini belirtirken, politikacıların ve yatırımcıların temiz enerjiyi teşvik konusundaki kilit rolüne de dikkat çekti.

Harrison sözlerini “Top, kamu hizmetleri, politika yapıcılar ve yatırımcılar mahkemesinde. Bu alıcılarla, özellikle şirket alımları için yeni başlayan pazarlarda, ortada buluşmaları gerekecek ” şeklinde sonlandırdı.

Kaynak: Theguardian

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.