30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Dünyanın En Büyük Varlık Fonundan “Sürdürülebilirlik” Hassasiyeti

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Norveç’in 1 trilyon dolarlık varlık fonu, işletmelerin “okyanusun sürdürülebilir kullanımıyla ilgili zorlukları ve fırsatları yönetmelerini” beklediğini bildirdi.

Norveç Maliye Bakanlığı adına egemen varlık fonunu yöneten Norges Bank Investment Management (NBIM), yaptığı açıklamada, yatırım yaptıkları şirketlerin okyanus sürdürülebilirliğini stratejilerine entegre etmeleri gerektiği açıklamasında bulundu.

Okyanus kirliliği konusu ciddi bir sorundur. Sadece bir örnek vermek gerekirse, Plymouth Üniversitesi Uluslararası Deniz Çöpleri Araştırma Birimi’ne göre 700’den fazla tür çevrede deniz çöpü ile karşılaşır.

NBIM CEO’su Yngve Slyngstad, okyanusların biyosferin ve küresel ekonominin önemli bir parçası olduğunu belirterek, “Şirketlerin, okyanusun sürdürülebilir kullanımıyla ilgili zorlukları ve fırsatları yönetmesini bekliyoruz.” dedi.

Fonun, 72 ülkedeki 9 binden fazla şirkete yaptığı yatırımların, doğrudan ve dolaylı olarak  BM’nin birçok sürdürülebilir kalkınma hedefine katkı sağladığını vurgulayan Slyngstad, “En önemli katkımız, yönetişimi güçlendirmek, performansı artırmak ve sürdürülebilir iş uygulamalarını teşvik etmektir.” diye konuştu.

Slyngstad, sürdürülemez iş modellerine sahip işletmelerle de yollarını ayırdıklarını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir