30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Temiz Kömür Enerjisi Çin’den Geliyor!

ÇİN (Enerji Portalı) – Ulusal Enerji Dairesi (National Energy Administration-NEA), dünyanın en büyük temiz kömür enerjisi üretim tesisini kuruyor.

Ulusal Enerji Dairesi (National Energy Administration-NEA), dünyanın en büyük temiz kömür enerjisi üretim tesisini kurmaya hazırlanıyor.

NEA yakın zamanda, ülkenin 13. Beş Yıllık Plan çerçevesinde öngördüğü çok düşük emisyon, enerji koruma ve dönüştürme hedeflerini iki yıl öncesinden tutturduğunu açıkladı. Çok düşük emisyonlu kömür enerjisi üretimleri, 2018 yılının üçüncü üç aylık dönemi sonu itibariyle Çin’de 750 milyon kilovattan fazla bir kapasiteye ulaştı.

Çin Elektrik Konseyi’nin bildirdiğine göre, 2012 ile 2017 arasında kömür enerjisi üreten santrallerin dönüşümü sonuncunda sülfür dioksit emisyonları yüzde 86 oranında azaldı, nitrojen oksit yüzde 89 azaldı ve yüzde 85 kadar daha az duman ve toz meydana geldi.

Öte yandan NEA, enerjide korumacı ve çok düşük emisyon yöntemlerini ve temiz, etkili ve sürdürülebilir kömür enerjisi endüstrisini desteklemeyi sürdüreceğini bildiriyor. 

1 Yorum

  • Salih Ertan dedi ki:

    Maksadı aşan ve okuyucuyu yanlış düşünmeye sevk edecek haberler veriyorsunuz! Kömür yandığında baca gazında CO2 var mı? Var. Atmosfere salınan Karbon milyonlarca yıl önce jeolojik katmanlarda depolanmıştır. Bunun atmosfere salınması Küresel ısınmaya yol açar mı? kesinlikle evet! Peki, nesi “temiz” oluyor bu santralin? NOX’lar SO2 miktarı azalmış, toz miktarı düşmüş… Geçelim bu tür fosil yakıtlarını parlatan yanlı söylemleri. Gerçekleri eğip bükmeyelim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.