30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Santrali: Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi

AVUSTRALYA (Enerji Portalı) – Çin tarafından Avustralya’nın kırsal kesiminde kurulacak olan Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi dünyanın en büyük elektrik santrali olacak.

Çin, Avustralya’nın kırsal kesiminde, kömürle çalışan tüm operasyonlarımızın toplamından daha fazla enerji üretecek bir yenilenebilir enerji merkezi kurmaya hazırlanıyor.

Asya Yenilenebilir Enerji Merkezi adı verilen bu rüzgar ve güneş hibrit projesinin büyüklüğü ile dünyada ilk sırayı alacak. Proje, Batı Avustralya’nın Doğu Pilbara bölgesinde inşa edilecek ve 6500 kilometrekarelik devasa bir alanı kapsayacak. Projede 1600 büyük ölçekli rüzgar türbini ve toplam 26 gigawatt üretecek 78 kilometrekarelik güneş paneli içerecek.

Proje bu kadarla sınırlı kalmayıp üretilen enerjinin bir kısmını yakın kıyı şeridindeki yeşil hidrojen projelerine güç sağlamak için kullanılacak. Böylece 23 GW’lık ek enerji üretimi sağlayacak. Beş yıl gibi kısa bir sürede inşa edilebilecek bu iddialı proje, dünyanın en büyük elektrik santrali ünvanını alacak.

Proje konsorsiyumu, inşaat aşamasında 20.000’den fazla çalışan anlamına geleceğini ve yenilenebilir merkezin 50’den fazla yıllık işletme ömrü boyunca ise 3000 çalışanın istihdam edeceği anlamına geleceğini tahmin ediyor. Bu da COVID-19‘un ardından Avustralya için büyük bir destek olacak.

Halk ile istişare edildi…

Doğu Pilbara’da çok fazla arazi üzerine inşa edildiğinden, Asya Yenilenebilir Enerji Merkezinin Geleneksel Sahiplerin topraklarına girmesi kaçınılmaz oldu. Bu nedenle proje Nyangumarta Halkı ile yakın istişare içinde bulunuldu. Bu projenin araziyi olumsuz etkilememesini dünyanın dört bir yanındaki insanların yararlanabileceği faydalar sağlayabilmesi için tüm ekolojik çalışmaların gerektiği özende yapılacak. Ayrıca, Nyangumarta Halkı toprak üzerinde yerli unvanını koruyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.