30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Rüzgar Türbini Test Aşamasında!

İNGİLTERE (Enerji Portalı) – GE’nin 12 MW’lık Haliade-X motor gövdesine ve 107 metre kanat uzunluğuna sahip dünyanın en büyük deniz üstü rüzgar türbini test aşamasına geldi.

GE Yenilenebilir Enerji, 12 MW Haliade-X motor gövdesi ve 107 metre uzunluğundaki kanadın, Haliade-X platformunu iyileştirmeye odaklanan gelişmiş bir teknoloji programının parçası olarak, platformun 2021’de seri üretime girmeden İngiltere’ye gönderildiğini doğruladı. Haliade-X’in motor gövdesi, altı adet çift katlı Londra otobüsüyle kıyaslanabilir uzunlukta. Dünyanın en uzun kanadı GE’nin Fransa’da Saint-Nazaire ve Cherbourg’daki üretim tesislerinden ORE Catapult’un Kuzeydoğu İngiltere’de Blyth’teki deney işletmelerine nakledilecek.

12 MW’lık Haliade-X, gereken performans ve güvenilirliği doğrulamada kullanılan süreyi azaltacak gerçek dünya işletme koşullarının oluşturulacağı bir programa girecek.  Ek olarak, 107 metre uzunluğundaki LM Wind Power kanadı, (statik ve yorulma testleri dahil) geniş kapsamlı gelişmiş test işlemlerinden geçirilip, kanadın en zorlu rüzgar koşullarına dayanma ve denizde yıllarca çalışma becerisi gözlenecek.

GE Offshore Wind Başkanı ve CEO’su John Lavelle, “En güçlü deniz üstü rüzgar türbinlerin dünyanın en büyük offshore rüzgar piyasasına getirmek ve teknolojimizle İngiltere Deniz Üstü Sektörü hedefini (2030 yılında 30 GW) ve İngiliz Hükümetinin sera gazlarını 2050 yılı itibariyle sıfıra indirme azmini desteklemek istiyoruz.” dedi.

ORE Catapult İcra Başkanı Andrew Jamieson, ”Dünyada önder, büyük ölçekli deney işletmelerimiz, teknik uzmanlığımız ve İngiltere rüzgar sektörüne ilişkin derin bilgimiz, bizi GE ile, dünyanın en büyük ve gelişmiş deniz üstü rüzgar türbinlerini geliştirmelerinde ortak yaptı. İşbirliğimizle İngiltere’de araştırmada, tedarik zinciri iyileştirmesinde, maliyet azaltımında ve net sıfır hedefinde yol katedeceğiz.” diye belirtti.

GE Renewable Energy, çoğu İngiltere’de olmak üzere, Haliade-X ile ilgili deney ve AR-GE faaliyetlerine 15 milyon £ değerine yakın yatırım yapıyor.

GE’nin ürettikleri rüzgar türbinleri ile hazırlamış olduğu videoyu izleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!
Kaynak: Rüzgar Enerjisi Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.