30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünya’nın En Büyük Petrol Rezervlerine Sahip Ülkesi Venezuela’da Gerilim Sürüyor

VENEZUELA (Enerji Portalı) – Dünya’nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Venezuela, son dönemde içinde bulunduğu ekonomik ve politik bunalımları aşmak için kaynaklarını Rusya ve Çin’in erişimine açmasının ardından ABD’nin hedefi haline geldi.

Dünya’nın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkesi Venezuela, son dönemde içinde bulunduğu ekonomik ve politik bunalımları aşmak için kaynaklarını Rusya ve Çin’in erişimine açmasının ardından ABD’nin hedefi haline geldi.

Venezuela’nın Çin ve Rusya ile enerji ticareti büyüyordu…

Çin’in son 10 yılda yaklaşık 65 milyar dolar, Rusya’nın ise 20 milyar doların üzerinde fon aktardığı Venezuela’nın petrol ve doğal gaz sektöründe önemli tutarda yatırımları bulunuyor.

Rusya’nın Latin Amerika’daki en önemli ticari ortaklarından birisi olan Venezuela’da, Rus petrol şirketi Rosneft, Patao ve Mejillones doğal gaz sahalarının işletim hakkını 30 yıllığına almaya ve gelecek 15 yıl boyunca söz konusu sahalardan yıllık 6,5 milyar metreküplük üretim yapmaya hak kazanmıştı.

ABD ve Avrupa Birliği, Maduro yerine Guaido’yu istiyor…

Washington yönetiminin Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetini kaybettiğini ve ülkenin geçici başkanı olarak Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu tanıdığını ilan etmesinin ardından Maduro da ABD ile tüm diplomatik ilişkileri kestiklerini, ABD’li diplomatların ülkeyi 72 saat içinde terk etmelerini istediğini duyurmuştu.

Uzun süredir politik ve ekonomik zorluklar nedeniyle iç karışıklık yaşanan, enflasyonun yüzde 1 milyona dayandığı Venezuela, Dünya’nın en büyük petrol rezervlerine sahip olmasına karşılık düşük üretim seviyesi ve yetersiz ihracat altyapısı nedeniyle bu kaynaklardan yeterince faydalanamıyor.

Dünya’nın en büyük petrol rezervine sahip ülkesi: Veneuzela

BP verilerine göre, Venezuela yaklaşık 303 milyar 200 milyon varil kanıtlanmış petrol rezerviyle Dünya’da ilk sırada yer alıyor. Venezuela’yı yaklaşık 266 milyar 200 milyon varille Suudi Arabistan, 168 milyar 900 milyon varille Kanada ve 157 milyar 200 milyon varille İran izliyor.

Venezuela doğal gaz rezervleri bakımından da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Ülke 6,4 trilyon metreküp doğal gaz rezerviyle dünyada yedinci sırada bulunuyor.

Küresel doğal gaz rezervi sıralamasında en yüksek rezerve sahip ülke 35 trilyon metreküple Rusya olurken, onu 33,2 trilyon metreküple İran ve 24,9 trilyon metreküple Katar izliyor.

Diğer yandan, Venezuela’daki krizin derinleşmesinin ardından petrol fiyatları yükseliş eğilimine geçti. Brent petrol varil başına 61,64 dolara çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.