30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Petrol İthalatçısı ABD’ye Pazarını Kapattı

ÇİN (Enerji Portalı) – Çin Gümrük Genel Müdürlüğü verilerine göre Pekin, Ekim ayında ABD’den petrol ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithalatını sıfıra düşürdü. Bununla birlikte, Rusya’dan alınan petrol miktarı maksimum seviyeye ulaştı.

Amerikalıların Çin pazarını kaybetmede uğradıkları zarar, yılda milyarlarca dolar olarak ifade ediliyor. Pekin, geçtiğimiz yıl ABD’den yaklaşık 3.6 milyon ton LNG ithal etti. Böylelikle ABD, Çin’e bu tip yakıt sağlayan ülkeler sıralamasında Katar’ı (2.7 milyon ton) geçerek Avustralya’dan (4.8 milyon ton) sonra ikinci oldu. Reuters’ın hesaplamalarına göre, ABD ihracatçıları, Çin’e tedarik ettikleri LNG’den yılda yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde etti.

Çin, ABD’den LNG ihracatını düşürdü

ABD’nin Çin’e LNG ihracatı 2018 yılında düşerek, Ağustos ayında 1 milyon tona bile ulaşamadı (2017 yılının aynı döneminde bu miktar 2.1 milyon tondu). Çin, gaz ithalatını yüzde 17 oranında arttırarak petrolde de Ekim ayında günde 9.7 milyon varil alarak ithalatını rekor seviyeye ulaştırdı. Petrolü Suudi Arabistan ve Rusya’dan alan Çin, LNG’yi de Avustralya (2.27 milyon ton Ekim ayında), Katar (960 bin ton) ve Malezya’dan (496 bin ton) ithal etti.

Çin ve ABD karşılıklı olarak gümrük vergilerini artırdılar

Sputnik’e göre ABD’den petrol ve LNG’nin ithalatına son verilmesi, Washington ve Pekin arasındaki ticaret savaşının bir sonucu olarak gösteriliyor. Gümrük vergileri karşılıklı olarak arttırılmasına rağmen, ABD’li şirketler Çin’e yakıt tedarikini arttırmaya devam etti. Uzmanların, ticaret savaşı enerji piyasasını etkilemez şeklindeki açıklamalarına güvenen Trump yönetimi, Pekin üzerindeki baskıyı artırdı. Washington, Ekim ayında üçyüz kalemden fazla Çin ürününe yüzde 25 gümrük vergisi getirdi. Çinlilerin de ithal ürünlerde gümrük vergilerini arttırarak karşılık verdiği biliniyor.

Dünyadaki en büyük LNG alıcısı : ÇİN

Sputnik’in haberine göre Çin’in dünyadaki en büyük LNG alıcısı. Bu sebeple ABD’li üreticilerin bu pazarı kaybetmeleri onlar için büyük bir darbe olacağı yönünde düşünceler mevcut. Çin, Kanada’dan sonra ABD petrolünün de en büyük ikinci tüketicisidir. Pekin, Mayıs ayında ABD’den günlük 427 bin varil petrol almıştı.

Habere göre ABD petrol üreticilerinin alternatif  pazar bulmaları çok zor olacağı belirtiliyor. Özellikle de ne Japonya’nın ne de Güney Kore’nin LNG alımını önemli ölçüde artıracağı beklenmiyor.

Rusya petrol ithalatını artıracak

Geçtiğimiz Ekim ayında, İran’ın Çin’e ihraç ettiği petrol miktarı yüzde 64 oranında azalarak 1.04 milyon tona geriledi. Ancak, Washington’un Çin’i yaptırım uygulanacak ülkeler listesine almaması, Kasım ayında ithalatı artırdı. Amerikan petrolünden vazgeçen Pekin, petrolü İran’dan ithal etmeye devam etmek istiyor.

Çin’e en fazla petrol tedarik eden ülke olarak Rusya bulunuyor. Bu yıl içinde Rusya’dan ithal edilen petrol yüzde 58 artarak, tarihi rekor seviye olan 7.347 milyon tona (1.73 milyon varil günde) ulaştı.

Analistler Çin’in ABD’den petrol almayı durdurması kararından sonra, Rusya’nın bu ülkeye daha fazla petrol ihraç edeceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.