30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük OffShore Çiftliği Açıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – İrlanda Denizi’nde kurulan dünyanın en büyük açık deniz rüzgar çiftliği Walney Extension, açıldı.

Cumbria kıyısındaki açık deniz rüzgar çiftliği, 20 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alana yayılıyor ve 590 bin konutun ihtiyacını karşılayabilecek 659 megavatlık bir kapasiteye sahip.

Yeni rüzgar çiftliği, türbin sayısının yarısından azını kullanıyor ancak daha güçlü.

Enerji bakanı Claire Perry, projenin, binlerce yüksek kaliteli iş yaratma ve dünyanın bir numralı offshore ülkesi olma konusunda İngiltere’ye yardım edeceğini söyledi

İngiliz sahil şeridinin etrafındaki sürekli büyüyen rüzgar çiftlikleri, Walney Extension’ın bu unvanını uzun süre koruyamayacapı anlamına geliyor.

ScottishPower’ın 714 MW’ta kapasiteli East Anglia One Offshore Projesi 2020’de faaliyete geçtiğinde Walney Extension’ın unvanını elinden alacak. Ørsted, Yorkshire sahillerindeki Hornsea I ve II (sırasıyla 1,200MW ve 1,800MW) projeleriyle daha büyük planlara sahip.

Offshore rüzgar santralleri, İngiltere’nin elektriğinin yaklaşık onda birini karşılıyor. Dünyanın en büyük 10 offshore çifliğinden 7’si İngiltere’de bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.