30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Nükleer Enerji Motorlu Buz Kırıcı Hazır!

RUSYA (Enerji Portalı) – Dünyanın en büyük nükleer motorlu buz kırıcısı olan Arktika, Rusya’da test sürüşünü tamamladı.

Rusya’nın nükleer enerjili buzkıran Arktikatürünün en güçlüsü ve Moskova’nın ticari potansiyeline dokunma arzusunun bir sembolü olarak lanse edildi – iki günlük bir testten sonra Cumartesi günü Saint Petersburg’a döndü.

Arktik’ ten sıvılaştırılmış doğal gaz taşıma amaçlı dev gemi, 173 metre uzunluğunda ve 15 metre yüksekliğinde olduğu açıklandı.

Geminin işleyişini ve manevra kabiliyetini test etmek konusunda Rusya’nın buzkıran filosunu yöneten şirket Atomflot Genel Müdürü Mustafa Kashka hizmet etti. Ayrıca, nükleer motorlu gemi ilk seferinde dizel yakıt kullandı. Bu çalışmanın arkasındaki üreticilere göre gemi, 2,8 metreden buz kesebilecek.

2016’da başlatılan, yıl boyunca Pasifik ve Atlantik Okyanuslarını birbirine bağlayan Rusya’nın Kuzey Kutbu kıyısındaki yük trafiğini önemli ölçüde artırmayı amaçlayan planlı bir filonun önemli bir parçası olacak.

Arktik, Rusya ve ABD, Kanada ve Norveç dahil olmak üzere diğer ülkeler tarafından da gözetilen devasa petrol ve gaz rezervlerine sahiptir.

Plan aynı zamanda Rusya’nın Güney Doğu Asya’ya hidrokarbonların ulaşımını kolaylaştıracak. Arktika için son testlerin Mart ve Nisan aylarında yapılması planlanıyor ve gemi Mayıs ayında yelken açmaya başlayacak. Benzer iki geminin de – Ural ve Sibir – şu anda yapım aşaması devam ediyor.

Kaynak: DailySabah

Dünya Enerji Haberleri için enerjiportali.com/category/dünya Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.