30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük GES Projesi Rafa Kaldırıldı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Suudi Arabistan, 200 GW’lık dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali (GES) projesinin daha cazip enerji dönüşüm projelerine yönelineceği gerekçesiyle askıya alındığını duyurdu.

Dünyanın en büyük güneş enerjisi projesi Suudi Arabistan tarafından rafa kaldırıldı. Resmi olmayan kaynaklar, ülkenin günlük ihtiyacının 3 katı enerji üretmesi planlanan projenin daha cazip enerji dönüşüm projeleri nedeniyle durdurulduğunu bildirdi.

Veliaht Prens Muhammed Bin Selman, mart ayındaki New York temasları esnasında SoftBank CEO’su Masayoshi Son ile bir araya gelmiş ve görüşmenin ardından 200 milyar dolarlık yatırım tutarıyla 200 GW kapasiteli güneş enerjisi tesisi inşa edileceğini açıklamıştı.

Suudi yetkililer, bu açıklama sonrasında projenin detayları hakkında açıklama yapmamıştı. Güneş enerjisi santralinin nerede kurulacağı ve devletin ne gibi sübvansiyonlar sağlayacağı bilgileri belirsizdi.

Ülkenin şu an neredeyse hiç güneş enerjisi üretimi bulunmuyor ve ihtiyacı olan elektriği petrol ve doğalgaz ürünlerinden elde ediyor.

İlgili Konular

10 Kw Altı Çatı Uygulamalarında Onay Ücreti Kaldırıldı Mı?

Güneş Enerjisi Emin Adımlarla İlerliyor

YEKA 2’deki EDS’nin Teknik ve İşletme Şartları Taslak Olarak Kamuoyuna Sunuldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.