BİRLEŞİK KRALLIK (Enerji Portalı) – Simec Atlantis, MeyGen’in kapasitesini 10 megawatt’a yükseltiyor. Şirket daha büyük pervanelerle maliyetleri düşürmeyi planlıyor.

MeyGen dünyanın en büyük gel-git enerji santrali olarak biliniyor. Bu santralin kurulumunu yapan firma ise yenilenebilir enerji geliştirici şirketi olan Simec Atlantis Energy Şirketi. Simec Atlantis, iki yeni türbin ekleyerek İskoçya’daki gel-git akımı projesini genişletme planını açıkladı. MeyGen tesisi, şu anda 6 megavatlık bir kapasiteye sahip ve genişleme ile 10 megavat’a ulaşması hedefleniyor.

Simec Atlantis, daha büyük pervaneler, daha güçlü jeneratörler ve tek bir ihracat kablosu kullanarak maliyetleri düşürmeyi planladığını açıkladı. Proje, Avrupa Komisyonu’nun 16,8 milyon euro’luk (19 milyon dolar) destek paketiyle finanse edildi.

İcra Kurulu Başkanı Tim Cornelius: “Bu genişleme; MeyGen sahasının sonraki aşamalarda 80 megavat daha fazla genişletilmesi ve nihai olarak 400 megavatlık tam saha kapasitesine ulaşması için önemli bir destekleyici olacak” dedi.

Simec Atlantic’in bu çalışmalarının dışında ayrıca, Galler’deki bir kömür tesisini atık plastik ve biyokütle karışımından yapılmış bir pelet yakmak için dönüştürmeye çalıştığı biliniyor.

Kaynak: Bloomberg