30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyanın En Büyük Gaz Sahasının Kontrolü Artık Çin’de

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD’nin ekonomik yaptırımlarını yenilemesi nedeniyle İran’dan çekilme kararı alan Fransız petrol ve doğalgaz şirketi Total’in Güney Pars Doğalgaz Sahası’ndaki çoğunluk hisselerini Çin Devlet Petrol Şirketi (CNPC) devraldı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, CNPC, dünyanın en büyük doğalgaz rezervini barındıran 5 milyar dolarlık projede yüzde 50 pay sahibi olan Total’in hisselerini satın aldı. Total’in çoğunluk hisselerini devaralan Çin, yüzde 80 ile projedeki en büyük pay sahibi haline geldi.

– Dünyanın En Büyük Rezervi

Total ve CNPC, dünyanın en büyük doğalgaz rezervlerine sahip olan Güney Pars sahasının 2. aşamasını geliştirmek için 2017 yılında İran’ın devlet petrol şirketi Ulusal İran Petrol Şirketi (NIOC) ile bir anlaşma imzaladı.

Total yüzde 50,1 hissesi için 1 milyar dolarlık bir yatırım yaptı (875 milyon Euro). Bu, 2016 yılında yaptırımlar kaldırıldıktan sonra İran İslam Cumhuriyeti’ndeki ilk batılı enerji yatırımıydı. CNPC de projenin yüzde 30’unu satın almıştı.

ABD yaptırımları, salı günü yeniden yürürlüğe girmişti. Trump, kasım ayında İran’ın petrol sektörünü hedef alan daha ağır yaptırımları devreye almayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.