30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyadaki En Akıllı 7 Şehir Listelendi!

SİNGAPUR (Enerji Portalı) – Singapur, New York ve Seul gibi akıllı şehirler, akıllı şehir girişimlerinde ve kendi şehirlerini daha enerji verimli hale getirmenin ve karbon emisyonlarını en aza indirmenin bir yolu olarak yenilikçi akıllı teknolojileri benimsemede büyük adımlar attı.

Birleşmiş Milletler, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %70’inin şehirlerde ve kentsel alanlarda yaşayacağını, yani emisyonların ve enerji kullanımının her geçen yıl artmaya devam edeceğini tahmin ediyor. Daha akıllı kentsel ulaşım ağlarına, çevre dostu su bertaraf tesislerine ve yüksek enerji verimliliğine sahip binalara duyulan ihtiyaç her zamankinden daha kritik. Akıllı şehir programları ve girişimleri burada devreye giriyor. Nesnelerin İnterneti (IOT) – veri alışverişi için sensörlerle gömülü nesneler – dahil olmak üzere akıllı teknolojiyi kentsel şehirlerde birleştirmek, yalnızca vatandaşlarının yaşam kalitesini iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda genel olarak yaşam kalitesini de iyileştiriyor.

Singapur, Helsinki ve Zürih, 2020 Akıllı Şehir Endeksi’nde dünyanın en akıllı şehirleri olarak listenin başında yer aldı. Singapur Teknoloji ve Tasarım Üniversitesi (SUTD) ile Yönetim Geliştirme Enstitüsü tarafından yürütülen yıllık rapor, şehirleri ekonomik ve teknolojik verilere ve vatandaşların şehirlerinin ne kadar “akıllı” olduğuna dair algılarına göre sıralıyor. Akıllı teknolojiye yatırım yapma hareketine daha fazla uluslararası şehir katılıyor.

Bu yedi akıllı şehrin sıralaması ise şu şekilde yapıldı:

  1. Singapur
  2. Helsinki
  3. Zürih
  4. Oslo
  5. Amsterdam
  6. New York
  7. Seul

Kaynak: earth.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.