30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünyadaki Elektrikli Araç Sayısı 4 Milyona Dayandı

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Bloomberg NEF, dünyadaki elektrikli araç sayısının Temmuz 2018 itibariyle 4 milyon sınırına dayandığını ve her bir 1 milyon adetlik satışa ulaşmak için gereken sürenin 10 aya kadar düştüğünü açıkladı.

Bloomberg NEF’in yayımladığı Küresel Elektrikli Taşımacılık Piyasası 3. Çeyrek Görünümü’ne göre, temmuz ayı itibariyle dünyadaki elektrikli araç sayısı 4 milyon sınırına dayandı. Raporda, yollardaki araç sayısının Mart 2019’da 5 milyon adede ulaşması öngörülüyor.

Çin bu dönüm noktasına ulaşmada önemli bir rol oynadı. 2011’den bu yana dünya genelinde satılan elektrikli araçların yaklaşık yüzde 37’sinden Çin sorumlu oldu.

Rapora göre, 2018’in sonundan önce global satış rakamlarının artmasına yardımcı olacak piyasaya çıkması beklenen birkaç yeni elektrikli araç modeli bulunuyor.

Ayrıca, Tesla Model 3’ün Avrupa’ya 2019’un ortalarında gelmesi bekleniyor. Bu da bölgede elektrikli araç satışlarını daha da arttıracak. Yine Çin’in elektrikli araç kotası satışları ileriye taşıyacak. Bunlar göz önüne alındığında 5 milyonuncu elektrikli aracın Mart 2019’da satılması tahmin ediliyor.

– Satışlarda 1 milyon adede ulaşmak için gereken süre kısalıyor

Satılan ardışık her milyon elektrikli araca ulaşmak için gereken süre küçülüyor. Dünyadaki elektrikli araç sayısı 2015’in dördüncü çeyreğinde 1 milyona ulaşmıştı ve bunu elde etmek yaklaşık 60 ay sürmüştü. Bu ilk milyona en fazla Kuzey Amerika (% 39) ve Avrupa (% 33) katkıda bulunmuştu. Çin, yollardaki ilk milyon elektrikli aracın sadece yüzde 15’ini tedarik etti.

Çin’de elektrikli araçlara sunulan destekler ile satışlar önemli ölçüde arttı. Küresel olarak ikinci milyona ulaşmak 17 ay sürdü. 2018’in ilk çeyreğinde dünyadaki elektrikli araç sayısı 3 milyona ulaştığında bu 10 ay sürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.