30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.

“Dünyadaki Elektrik Üretiminin Yüzde 27’si Halen Kömürden Üretiliyor”

ŞANLIURFA (Enerji Portalı) – Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Enerji ve Maden Sektör Kurulu’nun düzenlemiş olduğu “Geleceğin Enerji Kaynakları İstişare Toplantısı” Şanlıurfa’da gerçekleştirildi.

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) ve Enerji ve Maden Sektör Kurulu’nun düzenlemiş olduğu “Geleceğin Enerji Kaynakları İstişare Toplantısı” Şanlıurfa’da gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü MÜSİAD Enerji ve Maden Sektör Kurulu Başkanı Dr. Cihad Terzioğlu’nun yapmış olduğu istişare toplantısına, konuşmacı olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Danışmanı Oğuz Can, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş Genel Müdürü Murat Karagüzel, Altaca Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu ve VAT Enerji A.Ş Genel Müdürü Altuğ Karataş katıldı.

Toplantıda konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, dünyadaki enerji kaynakları ve üretimi ile ilgili önemli bilgiler verdi. Dünya ülkelerinin, enerjilerini kömürden ürettiğini belirterek, kömürün çevreyi kirletmeden elektriğe çevrilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

“Dünya enerjisini kömürden üretiyor…”

Kömürü kirli olarak görmediklerini ve kömürün halen kendileri için bir cevher olduğunu belirten Alagöz, dünyada elektrik üretiminin halen yüzde 27’sinin kömürden üretildiğine dikkat çekerek şunları aktardı:

“Öncelikle hiç beklemediğiniz bir enerji kaynağından bahsetmek istiyorum. Dünyada şu an da kullanılan birincil enerji kaynağı yani elektriğin enerjiye çevrilmeden önceki kaynağımızdır. Yani bu kaynakları elektriğe çeviriyoruz, elektrik ikincil bir kaynaktır. Dünyadaki elektrik üretiminin yüzde 27’si halen kömürden üretiliyor.

Kömürü kirli olarak görmüyoruz. Kömür halen bizim cevherimizdir. Türkiye’nin yüzde 63’ü kömür madenlerinin sahibi bir şirket olarak da kömürden bahsedilmesinden keyif alıyorum. Kömür konuşulmalı, kömürle yatmalıyız, kömürle kalkmalıyız. Kömür bizim geleceğimizdir. İkincisi, dünyanın yüzde 23’ü doğalgazdan elektrik üretiyor. 13 milyon 511 bin ton eşdeğer petrol enerji üretimi dünyanın toplam elektrik enerjisi üretimidir. Yüzde 27 kömür, yüzde 23 doğalgaz, yüzde 34 petrol, yüzde 4,4 nükleer enerji… Geriye kalan hidroelektrikten sonra yüzde 3,6 yenilenebilir enerji var. Gönül istiyor ki, yenilenebilir enerjinin payı artsın fakat gerçekleri bir tarafa bırakamayız. Halen dünya bu şekilde elektrik üretiyor.”

“Kömürü, çevreyi kirletmeden elektriğe çevirmeliyiz.”

Alagöz, kömürün çevreyi kirletmeden elektriğe çevrilmesi gerektiğini belirterek şunları kaydetti:

“Dünya enerjisini kömürden üretiyor. Bazı ülkeler, Polonya gibi yüzde 100 kömürden üretiyor. Çin, elektrik üretiminin yüzde 83’ünü kömürden üretiyor, nükleer artıkça bu oran azalacak. Dolayısıyla Almanya, Avrupa ve bize yenilebilir enerji teknolojileri satan ülkeler de kömürden elektrik üretiyor. Kömürü olan üretir, olmayan üretmez.  Kömürü, çevreyi kirletmeden elektriğe çevirmeliyiz. Bu yatırımları devlet idaresiyle de kontrol ettiğimiz takdirde çevremizi kirletmeden tertemiz bir çevrede var olan enerji kaynaklarımızla elektrik üretmeye devam edeceğiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir