30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Dünyadaki Bor Satış Pazarının Yüzde 59’u Türkiye’nin”

DÜZCE (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret için Düzce’deydi. Bakan Dönmez Düzce ziyareti esnasında enerji sektöründe yaşanan son gelişmeleri de aktardı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir dizi ziyaret için Düzce’deydi. Burada Bakan, Düzce Valisi Zülkif Dağlı ile görüştü. aha sonra Belediye Başkanı Dursun Ay’ı ziyaret eden Dönmez, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Bakanlık bünyesinde geliştirdikleri borlu gübre için mart ayında pilot üretime geçeceklerini söyledi. 

“Türkiye borda dünyadaki rezervlerin yaklaşık yüzde 73’üne sahip. Dünyadaki bor satış pazarının da yüzde 59’u bizde.”

Eti Maden’deki Ar-Ge biriminde çalışan mühendislerin uzunca bir süredir borlu gübre üzerinde çalışma yaptığını aktaran Dönmez, şöyle devam etti: 

“O çalışmaların artık netice alma aşamasına geldik. Zaten Cumhurbaşkanlığımızın ikinci 100 günlük programında hedeflerimiz arasında yer almaktaydı. İnşallah mart ayı içerisinde belki ilk pilot üretimleri gerçekleştirmiş olacağız. Bu, toprağın yapısına göre, ürünün çeşidine göre ve yağış alma durumuna göre değişecek şekilde 3 farklı borlu gübre geliştirmiş olduk. Eti Maden, Sabancı Üniversitesi iş birliğiyle bunu yaptık. Sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da ciddi bir pazar potansiyelimiz var. Bildiğiniz gibi biz borda dünyadaki rezervlerin yaklaşık yüzde 73’üne sahibiz. Dünyadaki bor satış pazarının da yüzde 59’u bizde.”

“Eti Maden, sadece bor madenciliği yapmanın yanı sıra bordan üretilebilecek uç ürünler, katma değerli ürünler noktasında da bir çalışma içerisinde.”

Bakan Dönmez, geçen yıl Eti Maden’in rekor hasılat elde ettiğini, 1 milyar dolarlık ihracat ve 2 milyon 420 bin ton satış yapıldığını aktararak, “Burada Eti Maden, sadece bor madenciliği yapmanın yanı sıra bordan üretilebilecek uç ürünler, katma değerli ürünler noktasında da bir çalışma içerisinde. İnşallah en kısa süre içerisinde tarımsal faaliyetlerde kullanılmak üzere borlu gübreleri çıkartmış olacağız. Yaklaşık yüzde 20 civarında bir tarımsal hasılada ürün ve verim artışı söz konusu olabilecek.” diye konuştu. 

“BORON’a olan yoğun ilgiden dolayı da tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Yerli ve milli bir ürüne heyecanla ne kadar sahip çıktıklarının bizzat tanığı olduk.”

Çalışmalar kapsamında laboratuvar çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Bakan Dönmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu ay içerisinde sonuçlarını değerlendireceğiz. Martta pilot üretimlerine geçeceğiz ama şuan Ar-Ge çalışmaları kapsamında laboratuvar ortamında deneniyor. Sonrasında seri üretime çok hızlı geçeriz. Zaten Eti Maden’in bu konuda daha önceki deneyimleri de var. Borlu temizlik ürününde uzunca bir süre üzerinde çalışıyorduk, bu yılbaşı itibarıyla da vatandaşımızın tüketimine sunmuş olduk. Benzer şekilde Eti Maden borlu ürünler konusunda öncülük yapmaya devam edecek. Ben bu vesileyle özellikle BORON’a olan yoğun ilgiden dolayı da tüm vatandaşlara teşekkür ediyorum. Yerli ve milli bir ürüne heyecanla ne kadar sahip çıktıklarının bizzat tanığı olduk.”

“Bir aplikasyon geliştirdi TEDAŞ akıllı telefonlar için. Yanmayan bir direk gördüğünde fotoğrafını çekip bize göndermesi yeterli. 24 saat içerisinde bu arızaları gidermiş olacağız.”

Dönmez, yanmayan sokak lambalarıyla alakalı olarak çalışma yaptıklarını da belirterek, şöyle konuştu:

“Bir aplikasyon geliştirdi TEDAŞ akıllı telefonlar için. Yanmayan bir direk gördüğünde fotoğrafını çekip bize göndermesi yeterli. 24 saat içerisinde bu arızaları gidermiş olacağız. Şu anda deneme ve test çalışmaları devam ediyor, mart ayı içerisinde resmi olarak bu yazılım uygulaması da geçecek, ilk etapta muhtarlarımız bunu kullanmış olacak, belki zamanla tüm vatandaşlarımıza da uygulamayı açabiliriz.”

“Tarımsal faaliyetlerin tamamını alacak yönde bir düzenleme yapmanın içerisindeyiz.”

Kanatlı hayvan yetiştiricilerine müjde vermek istediğini aktaran Dönmez, geçen günlerde TOBB Ekonomi Şurasında gelen talep ve Cumhurbaşkanının talimatıyla çalışma yaptıklarını söyledi.  Çalışmaların büyük oranda tamamlandığını ifade eden Dönmez:

“İnşallah ilk tarife dönemi olan nisan ayına yetiştirmeye çalışıyoruz. Tarımsal sulama kapsamına, hayvancılık faaliyetlerinin tamamını, daha doğrusu tarımsal faaliyetlerin tamamını alacak yönde bir düzenleme yapmanın içerisindeyiz. Bu durumda hem büyükbaş hem küçükbaş hem de beyaz et üreticileri de bu düşük tarifeden yararlanmış olacaklar.” ifadesini kullandı. 

Dönmez, basına kapalı devam eden toplantıda temsilcilerin sorunlarını dinledi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir