30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Dünya’da Ticareti Yapılan 90 Madenin Yüzde 70’i Türkiye Bulunuyor!”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye maden çeşitliliğinde 10. sırada yer alıyor.

Dünya genelinde ticareti yapılan 90 madenin yüzde 70’i Türkiye’de bulunuyor. Türkiye ruhsatlandırılmış 17.000 maden sahasının 14 milyon hektar olduğunu belirtti.

Bu madenler içerisinde en çok potansiyele sahip kaynaklardan biri de “Bor”. Türkiye 1,7 milyar dolarlık büyüklüğe sahip dünya bor pazarının yüzde 59’una sahip. Bor, mukavemet artırıcı ve alev geciktirici özelliklerinden tutun da kanser önleyici ve enerji taşıyıcı-depolayıcı özellikleriyle 250’den fazla alanda kullanılıyor. Türkiye ise, daha çok ham olarak tam 110 ülkeye bor ihraç ediyor ve bundan 1 milyar dolar kazanç sağlıyor.

Bor rezervlerinin %73’ünün de Türkiye’de olduğunu belirten Bakan Dönmez, “5,6 milyon tonluk bor üretiminin yarısını tek başına yapıyoruz. Milli Maden Politikası doğrultusunda boru işlenmiş uç ürün haline getirip ülkemizin ve dünyanın yarınında daha belirleyici bir konuma getirmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.