30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünya’da Sanayi Alanında En Hızlı Toparlanan 5. Ülkeyiz

ANKARA (Enerji Portalı) – Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Haziran ayında sanayi üretiminin 17,6 artış göstermesiyle Türkiye’nin 5. sırada yer aldığını vurguladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, haziran ayında sanayi üretiminin hem aylık hem de yıllık bazda yükseliş gösterdiğini kaydetti. Aylık bazda, endeksin tüm kalemlerinde yükseliş olduğuna dikkati çeken Varank, “Gösterdiğimiz bu aylık performansla, dünyada en hızlı toparlanan ilk beş ülkeden biri olduk.” ifadelerini kullandı.

Ufuk 2020 ve Ufuk Avrupa Programı Bilgilendirme Toplantısı, Bakan Varank, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, DEİK Başkanı Nail Olpak ile Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Mali İş Birliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan’ın katılımlarıyla, video konferans (webinar) yöntemiyle gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Bakan Varank, haziran ayı sanayi üretim endeksini değerlendirerek şunları kaydetti:

“Haziran ayında sanayi üretimi hem aylık hem de yıllık bazda yükseliş gösterdi. Her iki verinin de pozitif olması, reel sektörün gidişatını göstermesi açısından oldukça sevindirici. Aylık artış yüzde 17.6 olarak gerçekleşti, Mayıs ayındaki güçlü seviyeyi, Haziran’da da tekrarladı.

Aylık bazda, endeksin tüm kalemlerinde yükseliş var. Sermaye ve ara malı kalemlerindeki çift haneye varan artışlar, yatırım talebi açısından da çok güçlü bir sinyal veriyor. Gösterdiğimiz bu aylık performansla, dünyada en hızlı toparlanan ilk beş ülkeden biri olduk.

Reel sektör cephesi, Temmuz ayında vites yükseltmeye devam etti. Üretimin temel girdilerinden olan elektrik tüketimi verileri artış eğiliminde. Organize sanayi bölgelerimizdeki elektrik tüketimi, Haziran’a göre yüzde 7 daha fazla. Hatta Temmuz tüketimi, pandemi öncesi dönem olan Mart’ı da geride bıraktı.

Eylül ayı kritik bir öneme sahip. Ufuk 2020 Programının son çağrısı Eylül ayında ve 1 milyar Avro’luk bütçeyle Avrupa Yeşil Mutabakatı alanında olacak. Bu çağrı; tarımdan gıdaya, ulaşımdan enerjiye, üretimden çevreye varıncaya dek farklı alanlarda yenilik projesi geliştiren herkese açık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.