Dünyanın Güçlü Ekonomilerinin bir çoğu Nükleer Enerji Santrallerinde faydalanmaktadır.

Nükleer Enerji Santralleri 31 ülkede toplam 444 nükleer reaktör işletmesini sürdürmektedir. Şimdiye kadar daha önce nükleer güç santrali bulunmayan Birleşik Arap Emirliği’nin de yer aldığı 16 ülkede ise mevcutta toplam 64 Nükleer Enerji Santralinin inşası sürmektedir. Dünya’da 2023 yılına değin 164 yeni nükleer reaktör yapılması planlanmaktadır.

Amerika 99 Nükleer Enerji santrali ile dünyanın en çok nükleer enerji santraline sahip ülkesi konumundadır. Amerika elektrik üretiminin yaklaşık % 20’sini nükleer enerjiden sağlamaktadır. 58 nükleer reaktörün faaliyette olduğu Fransa ise Elektriğin % 77’sini, 35 nükleer reaktörün faaliyette olduğu,  8 reaktörün ise inşa halinde bulunduğu Rusya elektrik üretiminin % 19’unu,  3 reaktörün inşaat aşamasında 25 reaktörün ise işletmede olduğu Güney Kore % 30’unu nükleer santrallerden sağlamaktadır. 33 nükleer enerji reaktöre sahip Çin ise ileri ki yıllarda gerçekleşecek elektrik enerji talebini karşılamak için 22 nükleer reaktörün inşasına başlamıştır.

Dünya’nın Petrol ve Doğalgaz zengini ülkeleri dahil olmak üzere nükleer enerji kullanımları sürmektedir.  Mesela, ABD, Kanada, İngiltere, Rusya ve Meksika gibi petrol bakımında zengin ülkeler, İran ve Rusya gibi doğalgaz zengini ülkeler dahi elektrik enerjisi üretim portföyüne nükleer enerjiyi katmışlardır.

Yine, petrol rezervi yönünden dünya 5 incisi, doğalgaz rezervi açısından dünya 9 uncusu olan Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Kore ile 4 ünitelik santralin kurulumu için anlaşma imzalamıştır. Günümüzde ilk Nükleer Enerji Santralin inşası devam etmektedir.

Fukuşima sonrasında Almanya ömrü tamamlayan 9 santralini kapatmıştır. 8 santral nükleer enerji faaliyetini sürdürmektedir. Ancak, karar neticesinde Almanya elektrik ihtiyacını karşılamak için Fransa ve Çek Cumhuriyeti’nden elektrik ithal etmektedir.

Japonya, Fukuşima kazası sebebiyle kapattığı nükleer santrallerden dolayı ortaya çıkan elektrik açığını karşılamak için yıllık 40 milyar dolara yakın ilave enerji kaynakları ithal etmek zorunda kalmıştır. Sonuç olarak  Japonya 17 nükleer güç santralini yeniden açma sürecini başlatmıştır. Akşam