30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.
Reklamı kapat

Dünya Enerji Görünümü: Temel Etkenler ve Kritik Noktalar

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM), Dünya Enerji Görünümü raporunda enerjinin temel etkenleri ve kritik noktalarını inceliyor.

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi (TESPAM) Başkanı Oğuzhan AKYENER Dünya Enerji Görünümü raporu ile ilgili şunları söyledi:

“Bu çalışmada, birçok farklı toplumsal, teknik, teknolojik, ticari ve siyasi hususları aynı potada mütalaa ederek çok yönlü ve farklı bir model oluşturmaya çalıştık (2100’lere kadarlık bir süre zarfı dahilinde). Adım adım bu modelin farklı versiyonlarını, varsayımsal modellerini ve alt konu başlıklarına dair raporlarımızı da kamuoyu ile paylaşacağız.”

Temel Etkenler

Uzun vadeli enerji dengeleri ve tüketimlerine ilişkin projeksiyonları tahmin ve analiz ederken değerlendirilmesi gereken birçok temel etken bulunmaktadır. Değerlendirmelerimizde şu temel etkenler esas alınarak modelleme yapılmıştır:

  • Nüfus ve gelir düzeyi
  • Toplumsal etkiler ve tercihler
  • Birim maliyetler ve teknolojiye ulaşım
  • Dünya ekonomisi
  • Küresel ısınma
  • Verimlilik
  • Mücbir sebep etkileri
  • Rezervler, tesisler ve lojistik imkanlar
  • Yatırım
  • Piyasa koşulları

Kritik Noktalar

1. Petrol ve doğal gaz en önemli enerji kaynakları olmaya devam edecektir.

2. Elektrikli araçların düşük ve orta gelirli gruplar arasında yayıldığı 2070’li yıllardan sonra petrol talebi azalmaya başlayacaktır.

3. Düşük gelir gruplarının tercihleri, gelecek senaryolarını belirleyecektir. Bu, tutarlı tahminler için toplumsal analizlerin çok önemli olduğu anlamına gelmektedir.

4. Elektrik talebi hızla artmaya devam edecektir.

5. Yenilenebilir enerji üretimi, farklı gelir gruplarına sahip tüm ülkelerde büyüme hızını artıracaktır. (Yeni teknolojiler ile azalan maliyetler kaldıraç etkisi yapacaktır.)

Petrol/ Doğal Gaz/ Kömür

6. Mevcut kanıtlanmış petrol ve doğal gaz rezervleri, tüketim tahminleri ile karşılaştırıldığında oldukça yetersizdir. Bu sebeple devrim niteliğinde dönüşümler gerçekleştirilemez ise, yeni petrol ve gaz rezervlerinin keşfedilmesi beklenmektedir. Petrolde ilgili hedeflerin gerçekleşmesi mümkündür. Lakin, ihtiyaç duyulan yeni gaz keşifleri noktasında soru işaretleri bulunmaktadır. Bu durumda hazırlanan bütün senaryoların buna duruma göre güncellenmesi gerekecektir.

7. Dünya daha az kömür tüketmeye çalışsa da, fiyatlar, birim maliyetler ve yeni teknolojiler ile mevcut senaryoların değişimi muhtemeldir. Bu nedenle kömür tüketiminde daha az azalma beklenecektir. Ayrıca, yeni petrol ve gaz keşiflerinin yetersiz olması durumunda, kömür tüketiminin tekrar artmaya başlaması muhtemeldir.

8. Kömür tüketimi tahminlerindeki bu yaklaşımlara ek olarak, daha çevreci kömür santralleri ve kömürden daha ucuz yöntemlerle hidrojen üretilmesini sağlayacak teknolojilerle birlikte tüm bu senaryoların güncellenmesi gerekecektir.

Dekarbonizasyon politikaları…

9. Dekarbonizasyon (karbon salınımını azaltma) politikaları düşük ve orta gelirli ülkeler için önemsiz olmaya devam edecektir. Bu durum aynı zamanda Batılı ülkelerin küresel anlamda hedefledikleri CO2 emisyon politikalarının başarılı olamayacağı anlamına da gelmektedir. Buna ek olarak, küresel dekarbonizasyon hedeflerine ulaşmak için yeterli fon da bulunmamaktadır. Herkesi etkileyen doğal felaketlerin psikolojik etkilerinin dahi bu bağlamda senaryoları değiştirici bir tetikleyici olacağı beklentisi zayıftır. Şehirlere göç trendi de bu bağlamda önemlidir.

10. Çin ve Hindistan en önemli enerji tüketicileri olacaktır. Dolayısıyla, enerji piyasalarının geleceği büyük ölçüde bu ülkelerin seçimleri ve politikaları tarafından yönlendirilecektir.

11.Toplam birincil enerji tüketimi 2100 yılında küresel olarak % 91 civarında artacaktır. Bu artışın en az %30 daha fazla olmamasının arkasında enerji verimliliği çalışmalarının etkisi bulunmaktadır.

12.Biyolojik tehditler ve KBRN saldırılarının yanında küresel nüfus artışı da ekonomi ve buna bağlı olarak da enerji dinamikleri için önemli konular olacaktır.

Dünya Enerji Görünümü raporunun tamamına aşağıdaki bağındtıdan ulaşabilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir