30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünya Çapındaki Şirketler Yenilenebilir Enerjiye Yöneldi

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Dünya çapında faaliyet gösteren çok sayıda şirket, geçen yıl kendi tüketimleri için yenilenebilir enerji sistemlerine doğrudan yatırım yaptı.

Yenilenebilir Enerji 2018 Küresel Durum Raporuna göre, yenilenebilir enerjinin kurumsal kaynağı yeni bölgelere yayılmaya ve buralarda artmaya devam etti.

Şirketler, kendi çevresel ve sosyal hedeflerini karşılamak, yatırımcı ve tüketicilerden kurumsal sürdürülebilirliğe yönelik artan talebi karşılamak için 2000’lerin ortasında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladı.

ABD ve Avrupa pazarları, kurumsal yenilenebilir enerji kaynaklarının büyük bölümünü oluşturuyor. Ancak uygulama, Burkina Faso, Şili, Çin, Mısır, Gana, Hindistan, Japonya, Meksika, Namibya ve Tayland gibi ülkelerde büyüyerek yayılıyor.

– Şirketler, 70’ten fazla ülkede yenilenebilir elektrik tedarik etti

Şirketler geçen yıl, kurumsal enerji alım anlaşmaları (PPA’lar), kamu hizmeti yeşil tedarik programları ve ayrıştırılmış yenilenebilir elektrik sertifikaları (REC’ler) yoluyla 70’ten fazla ülkede yenilenebilir elektrik tedarik etti. Ayrıca, dünya çapında farklı ülkelerde bulunan bir çok şirket, kendi tüketimi için yenilenebilir enerji sistemlerine doğrudan yatırım yaptı.

Raporda, şirketler için yenilenebilir enerji kaynağı seçeneklerinin; faaliyet gösterdikleri pazarların ve politika çerçevelerinin yanı sıra operasyonlarının ve dahili kapasitelerinin büyük ölçüde değişmesine de bağlı olduğuna dikkat çekildi.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik artan kurumsal ilgiye yanıt olarak, çeşitli kaynak seçenekleri aracılığıyla iddialı yenilenebilir enerji hedeflerinin gelişimini, takibini tanımak ve desteklemek için çeşitli girişimlerin kurulduğu raporda yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.