30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dünya Bankası ve EBRD, Jeotermal Enerjiyi Destekleyecek

İSTANBUL (Enerji Portalı)- Dünya Bankası ile Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki jeotermal elektrik santrallerinin birçok etkisini ortaya koymak için rapor hazırlayacak.

JESDER’den gelen açıklamaya göre, Avrupa Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’deki JES’leri inceleyerek, kredi verdiği yatırımların olumsuz bir etkisinin olup olmadığını ortaya koymak amacı çalışmalar yürütüyor.

EBRD; JES’lerin çevresel ve sosyal etkilerini aydınlatmak için Nisan ayından bu yana çalışmayı yürütüyor. Yayınlanacak raporda, JES’lerin çevresel etkilerinin yanı sıra toplumsal ve sosyal etkileri de bu raporda sunulacak.

EBRD tarafından hazırlanacak raporun, jeotermal elektrik santrallerinin sosyal ve çevresel etkileri konusunda bugüne kadarki en kapsamlı çalışmalardan biri olacağı düşünülüyor.

Dünya Bankası da jeotermal enerji araştırmalarına destek verecek…

Uluslararası bir kuruluş olan Dünya Bankası da jeotermal elektrik santrallerinin çevresel etkileri konusunda çalışmalarını yürütüyor. ODTÜ ile iş birliği içerisinde çalışmalarını yürüten Dünya Bankası, jeotermal santrallerden çıkan karbondioksit salınımı ve etkileri konusunda çalışıyor. Bu araştırmanın da 2019 yılı sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği (JESDER) Başkanı Ali Kındap, JES’lerin sosyal ve çevresel etkilerinin, bağımsızlıkları konusunda hiçbir kuşku bulunmayan EBRD ve Dünya Bankası’nın raporlarıyla aydınlanacağını belirterek, “Jeotermal; yerli, yenilenebilir ve temiz bir enerji kaynağıdır. Avrupa Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’nın çalışmalarının jeotermal elektrik santrallerinin yenilenebilir ve çevreci niteliklerini tartışmaya yer kalmayacak şekilde ortaya koyacağına inanıyoruz.” dedi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.