30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


DSİ’nin Planladığı HES’ler 172 Milyon kWh Enerji Üretecek

BURSA (Enerji Portalı) – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Bursa’da çalışmalarına devam ediyor. DSİ’nin planında ise 11 adet HES bulunuyor.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bursa iline ve ilçelerine yaptığı yatırımlarla bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Bursa ilinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynuyor.

Son 17 yılda DSİ tarafından yeşil Bursa’ya çok önemli yatırımlar yapıldı. Bursa’da 20 baraj 15 gölet tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu.

1. Bu barajların en önemlilerinden biri Nilüfer Barajıdır. Barajın temelden yüksekliği 94,50 metredir. 36,38 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj ile Bursa şehir merkezine yıllık 60 milyon m3 içme suyu sağlamıştır. Ayrıca enerji maksatlı olan Nilüfer Barajı ile yıllık 3 kilovatsaat enerji üretilmektedir.

Hizmete alınan diğer önemli barajlardan ikisinin de kaynağını Bursa’ya simge olan Uludağ’dır. Orhaneli Çınarcık Barajı ve Yenişehir Boğazköy Barajlarıdır.

2. Çınarcık Barajının temelden yüksekliği 125 metredir. 372,94 milyon m³  su biriktirme hacmine sahiptir. Bursa şehir merkezine yıllık 145 milyon m3 içme suyu sağlamıştır.

3. Yenişehir Boğazköy Barajının temelden yüksekliği 31 metredir. 41,62 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip baraj, yılda iki ürün alınabilen verimli 116.450 dekar arazinin sulanmasına hizmet etmektedir. Ayrıca enerji maksatlı olan Yenişehir Boğazköy Barajı ile yıllık 20 kilovatsaat enerji üretilmektedir.  

DSİ çalışmalarına yeni projeler ile devam ediyor…

Bununla birlikte DSİ, su kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeye devam ediyor. Bursa’da inşa safhasında bulunan 9 baraj ile zirai kalkınmayı geliştirilerek Bursa’nın ve Türkiye’nin kalkınmasına ivme kazandıracak.

İnşaatı devam eden barajlardan biri temelden yüksekliği 92,20 metre olan. 35,86 milyon m³  su biriktirme hacmine sahip Gölecik Barajı 45.870 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek. Karacabey Gölecik Barajı ilçe merkezi ve çevresine yıllık 7,40 milyon m³ içme suyu sağlayacak. Tesiste %17 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Bursa’da sel ve taşkınları azaltmak için 17 adet taşkın koruma tesisi inşa ederek; Bursa şehir merkezi ve 12 meskûn mahal ve 47,173 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 3 adet taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam ediyor.

Bunlarla birlikte “Kendi Enerjimizi Kendimiz Üretiyoruz” İşletme safhasında olan 11 adet HES’ in kurulu gücü 185,83 MW, yıllık enerji üretimi 653,54 milyon kilovatsaat olacak. Planlama ve proje safhasındaki 10 adet HES’ in kurulu gücü 187,09 MW, yıllık enerji üretimi ise 172,07 milyon kilovatsaattir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.