30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


DSİ: Enerji ve Sulama Maksatlı Barajlarda Doluluk Oranları İyi Durumda

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), barajlardaki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. DSİ, enerji ve sulama maksatlı barajlardaki doluluk oranlarının iyi durumda olduğunu ifade etti.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü (DSİ), barajlardaki son durum hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ülkemizin içinde bulunduğu coğrafya ve iklim şartları baraj ve HES yapmamızı, sulama tesisleri ve içme suyu projelerini hayata geçirmemizi zorunlu kılmaktadır.

Baraj, gölet ve hidroelektrik santral gibi su kaynakları arzını arttırıcı çalışmalar yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Sulamada modern sulama tekniklerini hayata geçiriyoruz. Şehirlerimiz içmesuyu sıkıntısı yaşamasın diye 81 İl İçmesuyu Eylem Planı” nı hazırladık. Bu eylem planı ile illerimizin; 2040, 2050 ve hatta 2071 yıllarına kadar içmesuyu ihtiyacı planlanmış ve çalışmaların eylem planı kapsamında devam ediyor.” dedi.

“122 adet enerji maksatlı barajda doluluk oranı yüzde 38,6,  işletmede olan 242 adet sulama maksatlı barajda ise doluluk oranı yüzde 37,6 seviyesinde bulunuyor.”

Sitede verilen bilgilere göre son yağışlarla birlikte; işletmede olan 122 adet enerji maksatlı barajda doluluk oranı % 38,6, 242 adet sulama maksatlı barajda doluluk oranı % 37,6 ve 348 adet (95 adet içme suyu, 242 adet sulama, 122 adet enerji maksatlı) depolama tesisinde (göller hariç) doluluk oranı %38,26 oldu.

Barajlardaki doluluk oranı Ankara’da %10,4, İstanbul’da 81…

2018’te Ankara, İstanbul, İzmir ve Bursa’nın içme, kullanma ve sanayi suyu temini maksatlı barajların da geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 oranında daha fazla su bulunduğu belirtilerek şu ifadelerde bulunuldu:

“Yağışlar sonucunda Ankara’da bulunan içmesuyu maksatlı barajlarda 28.12.2018 tarihi itibariyle doluluk oranı yüzde 10,4 seviyesine ulaştı. Ankara’daki barajların kapasitesi düşünüldüğünde gerçekten bu rakamın oldukça yüksek olduğu görülebilir. Geçtiğimiz yıl bu oran yüzde 9,2 mertebesindeydi.

İstanbul’da bulunan içme suyu maksatlı barajların ortalama doluluk oranı ise 28 Aralık 2018 tarihi itibariyle yüzde 81 seviyesinde bulunuyor. 2017 yılının aynı ayında bu oran yüzde 62,4 civarında seyrediyordu. Yine aynı tarih itibariyle İzmir’e içmesuyu temin eden barajlarda yüzde 27,9 Bursa ilinde ise yüzde 34,2 oranında doluluk oranı mevcut bulunuyor.”

Bu değerler 2017 yılının Aralık ayına göre rakamlarda artış olduğunu gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.