30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


DSİ: Artvin, Ülkemizin Enerjisi Deposu!

ARTVİN (Enerji Portalı) – Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Artvin’e yapılan baraj ve hidroelektrik enerji santralleri (HES) yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Artvin’e yapılan baraj ve hidroelektrik enerji santralleri (HES) yatırımları hakkında değerlendirmelerde bulundu. DSİ, “Ülkemizin su kaynaklarını verimli kullanarak içme suyu, sulama ve diğer ihtiyaçlara cevap vermek, enerjiye dönüştürmek için son 16 yılda Artvin’e yapılan yatırımları artırdık.” diyerek şu bilgileri kamuoyu ile paylaştı:

“Ülkemizin en hızlı akan nehri olan Çoruh nehrine altın gerdanlıklar takıldı…

–  2005 yılında hizmete aldığımız Muratlı Barajı ve HES,

–  2007 yılında hizmete aldığımız Borçka Barajı ve HES,

–  Ve son olarak 2012 yılında hizmete aldığımız Deriner Barajı ve HES ülkemizin gurur duyduğu projeler arasına girmiştir.

Türkiye’nin En Yüksek, Dünya’nın 6. Yüksek Barajını İnşa Ettik…

Ülkemizin gurur duyduğu projelerden biri olan Deriner Barajı tam bir mühendislik harikasıdır. 249 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı unvanını taşımaktadır. Ayrıca sınıfında Dünya’da 6. Yüksek barajdır.

Barajın kurulu gücü 670 MW, yıllık enerji üretimi ise 2,11 milyar kilovat saat’tir. Üretilecek bu enerji Türkiye’de üretilen hidroelektrik enerjinin %2,5’ine ve Çoruh Havzasındaki projelerde üretilecek toplam enerjinin ise %14’üne denk gelmektedir.

Deriner Barajı

Barajın açılışı 12.12.2012 tarihinde dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından Ankara’dan video konferans ile yapılmıştı.

Deriner Barajı’nda 1 Ocak 2019 tarihine kadar toplam 8,7 milyar kilovat saat enerji üretilmiş olup, karşılığında 2,009 milyar TL milli ekonomiye katkıda bulunmuştur.

Muratlı Barajı ve Borçka Barajları tamamlandı…

Yıllık 444 milyon kilovat saat enerji üretim kapasitesi olan Muratlı Barajı ile yıllık 1 milyar 39 milyon kilovat saat enerji üretecek Borçka Barajları tamamlandı.  Bu iki barajda 1 Ocak 2019 tarihine kadar toplam 15,31 milyar kilovat saat enerji üreterek, milli ekonomiye 3 milyar 521 milyon TL destek sağladık.

Borçka Barajı

Yeni Bir Rekor Geliyor, Yusufeli Barajı…

275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı ünvanına aday olan Yusufeli Barajı’nın temeli dönemin Başbakanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN 26.02.2013 tarihinde Ankara’dan video konferansla gerçekleştirildi.

Yusufeli Barajı

Baraj, Çin’de bulunan barajlardan sonra kendi sınıfında Dünya’nın en yüksek 3. Barajı olacaktır. Yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat enerji üretecektir. Milli ekonomiye yıllık yaklaşık 1,15 milyar TL (220 milyon dolar) (1$ = 5,3₺ olarak değerlendirilmiştir) katkı sağlanacaktır. Baraj inşaatında gövde beton dökümü devam etmekte olup 70 metre yüksekliğe ulaşıldı.

Çoruh Nehrine Dev Barajlar İnşa Ediliyor, Bölge İnsanına İstihdam Sağlanıyor…

Artvin’de inşa edilen ve edilmekte olan barajlarda Artvinli vatandaşlarımız istihdam edilmektedir. Projelerde özellikle bölge insanının istihdam edilmesi noktasında azami gayret gösterilmektedir.

Çoruh Parkı Vatandaşlarımızın İstifadesine Sunduk…

Toplum refahını artırmayı hedefleyen Çoruh Projeleri kapsamında yapılan Çoruh Park Projesi sosyal kalkınmaya önem vermiş bir projedir. Artvin halkının sosyal ihtiyaçlarını gidermesi açısından proje büyük önem arz etmektedir.

Çoruh Parkı

DSİ Çoruh Projeleri içerisinde yer alan yol ve baraj çalışmaları neticesi, yeni yapılan yol şevlerinde erozyona karşı koruma ve rekreasyonel düzenleme maksadıyla Artvin şehir girişinde Çoruh Parkı inşa edildi ve 10.10.2016 tarihinde açılışı gerçekleştirildi. 

İş kapsamında takriben 57.000 m2‘lik alanda betonarme duvar, kargir duvar, betonlu taş tahkimat, restorant, cafe, mescit, büfe, asansör kulesi, asansör, otopark, ışıklı gösteri havuzu, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanı, fitness alanı, seyir terasları ve peyzaj işleri tamamlandı.

Karadeniz’in Hırçın Derelerini Islah Ediyoruz…

Artvin için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz. Bu kapsamda Artvin ve ilçelerinde toplam 64 derenin ıslahını tamamladık. Böylece Artvin şehir merkezi, 116 meskûn mahal ve 2.969 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk.

2019 yılında 13 adet dere ıslah projesinde inşa çalışmaları devam etmekte olup, 60 dere ıslahı için de plan ve proje hazırlıkları devam ediyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.