30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Drone Teknolojisi Şimdi De Rüzgar Enerjisi Santrallerinde!

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Rüzgar enerjisi santrallerine yönelik denetleme (inspection), bakım, onarım ve güçlendirme (retrofit) hizmetlerinde de artık Drone teknolojisinden yararlanıyor.

Türkiye ve çevresindeki rüzgar enerji santrallerine yönelik denetleme (inspection), bakım, onarım ve güçlendirme (retrofit) hizmetleri sunan Ülke Enerji, drone teknolojisini kullandığı rüzgar türbini kanatlarına hızlı ve güvenli denetimi otonom şekilde uyguluyor.

Ülke Enerji, Planlamadan uygulamaya, raporlama ve iyileştirmeye kadar her aşamasında oldukça zahmetli geçetiğini belirterek, “Rüzgar türbini bakım süreçlerinde uygulanan geleneksel yöntemler, oluşturdukları zaman ve maliyet kaybına rağmen hata oranı oldukça yüksek sonuçlar veriyor. Yeterli ve sağlıklı verinin toplanamaması ve aynı zamanda hasarlı türbinlere doğru müdahalenin yapılamaması gibi nedenlerle işlevsiz hale gelen kanatlar, kısa süre içinde rüzgar türbinlerinin bile işlevsiz hale gelmesine yol açabiliyor.” diye ifade etti.

Rüzgar türbini bakımına en verimli ve güvenilir yöntemi adapte ettiklerini belirten Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, drone teknolojisinden faydalandıkları 3DX™ inspection platformunun nasıl fayda sağladığını şöyle açıkladı:

“1. Verimlilik: Rüzgar türbini kanat bakım sürecinde öncelikle saha planlaması yapılarak otonom uçuş gerçekleştiriliyor, sonrasında toplanan veriler kanat uzmanları tarafından incelenerek raporlanıyor ve bulut sisteminde saklanıyor.

3DX™ inspection platformu, rüzgar türbinine yönelik kapsamlı bir inspection işleminin 1 saat içerisinde tamamlanmasını sağlıyor. Bu sayede türbin duruş süresi minimize edilerek maksimum enerji üretimine destek sağlanıyor. Ortalama 700 fotoğrafın elde edildiği sistemde bu sürede 3 kanatın inspection işlemi yapılmış oluyor.

2. Güvenilirlik: Rüzgar türbini kanatlarında 6 farklı açıdan %100 tarama ile kör nokta bırakmayan bu yeni teknoloji, topladığı yüksek çözünürlüklü görsellerle en küçük hasarları bile algılıyor. Yapay zeka desteği ve drone teknolojisinin bir araya geldiği platformda kanatlardaki hasarlar ile ilgili doğru, hızlı ve otonom bir değerlendirme oluşturan 3DX™, fark edilen kusurları da hasar öncelik durumuna göre sıralıyor. Böylece onarım aşamasına nereden başlanılması gerektiği ve hasarın derecesinin ne olduğuna dair türbin kanatları hakkında veri sağlayan platform, kıyaslama ve trend analizi için güvenilir bilgilerle dolu, aksiyon almaya uygun dataların olduğu bir veri tabanı oluşturuyor. Veri tabanının bulut servislerinde tutulması da verilerin güvenliğini ve hızlı ulaşılabilirliğini sağlıyor.”

Ülke Enerji’nin Drone ile rüzgar enerjisi santrallerinde yaptığı işlemlere dair aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Kanalıma Abone Olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.