30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dr. Fatih Birol İkinci Defa Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Oldu.

Uluslararası Enerji Ajansı Yönetim Kurulu, Dr. Fatih Birol’u ikinci dönemin İcra Direktörü olarak tekrar seçti.

Görevini dört yıl daha uzatma kararının oybirliği ile IEA Üye Ülkeleri tarafından Kasım 2017’deki son Bakanlar Toplantısı’nda başlatılan bir süreç izleniyor.

IEA, liderliğinde IEA Ailesi’nin küresel enerji talebindeki payı bugün% 70’ten fazla bir seviyeye yükseldiğini ortaya koyan ve gelişmekte olan ekonomilere Ajans’ın “kapılarını açma” temelinde yeni bir modernizasyon stratejisi uyguluyor. 2015’te); Petrolün ötesinde enerji güvenliğini doğalgaza ve elektriğe genişletmek; ve IEA’nın enerji verimliliği de dahil olmak üzere küresel temiz enerji merkezine dönüştürülmesi konusunda önemli adımlar atıldı.

Birol “Üyelerimizin bana olan güvenlerini teyit ettikleri için gururluyum, ancak yönetim kurulunun bana verdiği stratejik yönlendirme ve rehberlikten, IEA meslektaşlarının sıkı çalışma ve özveri olmadan karara varılamayacağının farkındayım” dedi.

Uluslararası Enerji Ajansı, merkezi Paris’te bulunan, enerji dünyasının en önde gelen uluslararası kuruluşudur. IEA’da 300’e yakın enerji uzmanı görev almaktadır. IEA’nın en önemli yayınlarından bir tanesi olan World Energy Outlook, dünyada en fazla satan enerji kitabı konumundadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.