30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Dönüșümün Enerjisini Özel Sektör Ateșliyor!”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Sabancı Üniversitesi bünyesinde çalışan Carbon Disclosure Project (CDP) Türkiye’nin katkılarıyla Enerji dönüşümü kapsamında özel sektörün rolünü değerlendirebilmek amacıyla bir rapor hazırladı.

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Sabancı Üniversitesi bünyesinde çalışan Carbon Disclosure Project (CDP) Türkiye’nin katkılarıyla Enerji dönüşümü kapsamında özel sektörün rolünü değerlendirebilmek amacıyla bir rapor hazırladı. Çalışmada özel sektörün geleneksel enerji sistemindeki rollerini ve sistem dönüştükçe değişip yenilenecek rolleri incelendi.

Raporda, enerji dönüşümünün yarattığı fırsat ve faydalardan yola çıkarak Türkiye’de özel sektörün değişime uyum sağlayabilmesine yönelik öneri ve örneklere yerildi.

Enerji dönüşümünün özel sektör için yapacağı katkılara dair bazı örnekler raporda şu şekilde sıralanıyor:

Tablo 1: Enerji Dönüşümlü ve Dönüşümsüz Durumun Özel Sektördeki Yansımaları

Çalışmalar sonucunda raporda, özel sektörün enerji dönüşümü kavramı üzerinde kamu, sivil toplum ve diğer enerji sektörü paydaşlarıyla ortaklaşarak sinerji oluşturması, insan kaynakları, teknoloji ve finansmanı da içerecek şekilde kurumsal kapasitesini geliştirmesi önem taşıdığına vurgu yapılıyor.

İlgili raporu buradan indirilebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.