30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Yıllık Ortalama 45 Milyar dolarlık Enerji İthalatımız Var

AFYONKARAHİSAR (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptıkları ve yapmayı planladıkları kömür enerjisi projelerine dair açıklamalarda bulundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptıkları ve yapmayı planladıkları kömür enerjisi projelerine dair açıklamalarda bulundu. Enerjiyle ilgili yaptıkları çok iş olduğunu vurgulayan Dönmez, “Dinar’da yerin altında kömürü keşfettik. Kömür santraliyle alakalı da burada bir takım dedikodular yapılmış. Kesinlikle inanmayın. Biz burada yeraltı işletmeciliği yapacağız. Yaklaşık 1 milyar tonluk linyit rezervimiz var. Bugün bunun dörtte üçünü yapmış olsak tam 30 milyar dolarlık bir rezerv. Bak, altının üstünde oturuyorsunuz.” ifadesini kullandı.

“Son teşviklerimizle birlikte Türkiye’de linyitte 18 milyar tonun üzerinde bir keşfimiz söz konusu.”

Dönmez, geçen yıl Türkiye’nin, toplam elektrik üretiminin yaklaşık yarısını, yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Diğer yarısı maalesef halen ithal kaynaklardan üretiliyor, doğal gaz, ithal kömür başta olmak üzere… Yerli kömür rezerv çalışmalarımız ümit verici şekilde devam ediyor. Son teşviklerimizle birlikte Türkiye’de linyitte 18 milyar tonun üzerinde bir keşfimiz söz konusu. Geçtiğimiz yıl cumhuriyet tarihinin bir rekorunu kırarak yerli kömürde üretimimizi 100 milyon tonun üzerine çıkardık. 101,5 milyon ton kömür ürettik.”

Türkiye’nin halen 30 milyon ton civarında kömür ihtiyacı olduğunu dile getiren Dönmez, “Yılda yaklaşık 3-4 milyar dolar dövizimizi kömür için harcıyoruz. Yerli kömürümüz yerin altında dururken ithal kaynağa, ithal kömüre para ödemek doğrusu beni ve benim gibi düşünenlerin vicdanını rahatsız ediyor, uykularımızı kaçırıyor. Onun için kalitesi, kalorisi bir miktar düşük de olsa yerli kömürü sonuna kadar kullanma konusunda kararlıyız.” ifadelerini kullandı.

“Yıllık ortalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var.”

Dünya kadar parayı yurt dışına ödediklerini dile getiren Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başta petrol, doğal gaz, kısmen kömür de ithal ediyoruz. Yıllık ortalama 45 milyar dolarlık enerji ithalatımız var. Bir taraftan da yerin altında çıkarılmayı bekleyen kömürümüz, kaynağımız var. Niye dışarıya para ödeyelim? Çıkartalım bunu, ekonomiye, vatandaşın hizmetine sunalım. Herkes mutlu olsun. Ama bazıları çifte standart uyguluyor. Birkaç hafta önce Zonguldak’taydık. Zonguldak biliyorsunuz maden şehri, orada muhalefet milletvekilleri de diyor ki burada daha fazla istihdam olsun, daha fazla işçi olsun, daha fazla kömür üretelim diye destekliyorlar. ‘Eyvallah’ dedik. Ama Eskişehir’de, Trakya’da istemiyorlar. Biz Ankara’da ne diyorsak, Zonguldak’ta da Eskişehir’de de Afyonkarahisar’da da Diyarbakır’da da hep aynı şeyleri ifade ettik. Yalan dolan yok. İnşallah sadece Dinar değil, ülkemizin dört bir tarafında çok miktarda kömür rezervi tespit ettik. Bunları ekonomiye kazandırmak bizim boynumuzun borcu. Petrol, doğal gaz aramalarını ve araştırmalarını en az iki misli artırdık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.