30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Yeni Nesil İleri Teknolojili Kömür Santralleri Kurulmasını İstiyoruz

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaşanan son gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dönmez ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımların hukuka uygun olmadığını belirtti. Ayrıca ambargoların sadece İran’a değil, küresel ve bölgesel ticaretin gelişmesine de sekte vuracağını düşündüğünü ifade ederek, “İran ile doğalgaz ticaretimizde devam eden kontratlarımız var. Petrolde ise Türkiye’de iki gruba ait rafineri söz konusu. Birisi Tüpraş, diğeri Star Rafinerisi. Onlarla da görüşüyoruz. Bizim için önemli olan ülkemizde arz güvenliği açısından herhangi bir sorun oluşturmaması. Arz güvenliği açısından sorun oluşturmayacak şekilde gerekli tedbirleri de alıyoruz.” diye aktardı.

Dönmez, “Öte yandan, Venezuela’ya da yaptırımlar var. Bunlar dünyanın en çok petrol, doğalgaz rezervi olan ülkeler. Bu ülkelerin oyun dışı tutulmasıyla küresel anlamda enerji fiyatlarının olumsuz yönde seyredeceği de aşikâr.” dedi.

“Buluncaya kadar aramaya kararlıyız.”

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de arama çalışmalarını sürdüreceğini de vurgulayan Dönmez şunları söyledi:

“Kıbrıs Rum Yönetimi’nin oldubittiye getirerek tek taraflı ilan ettiği bu sahalarda bazı şirketlere arama üretim hakkı vermesini doğru bulmadığımızı, orada yaşayan Türk toplumunun haklarının da adilane bir şekilde gözetilmesi gerektiğini vurguladık.

Bizim pozisyonumuzda, tezlerimizde yanlışlık yok. Biz Kıbrıs Rum Kesimi’ne bu hatadan dönmeleri çağrısında bulunuyoruz. Türkiye’yi, Doğu Akdeniz’de denklemin dışında tutma çabalarını görüyoruz.

Bu bölgede yüksek bir hidrokarbon potansiyeli olduğu düşüncesindeyiz. İlkinde bulamazsak ikincisinde, üçüncüsünde, buluncaya kadar aramaya kararlıyız.”

“Yerli kömürde yeni nesil ileri teknoloji santralleri kurma şartı getiriyoruz.”

Bakan Dönmez, kömür ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında ise şunları paylaştı:

“Kömürde son birkaç yılda önemli atak yaptık; rezervlerimizi artırarak keşfedilmiş yaklaşık 18-19 milyar tonluk linyit rezervimizi tespit ettik. Ama yıllık üretimimiz 100 milyon ton civarında. Burada üretim miktarını artırmak zorundayız.  Özel sektör eliyle orada üretimimizi artıracağız, istihdamımızı da artırmış olacağız.

İnsan bilmediği şey hakkında atıp tutmayı seviyor. Zaman zaman birtakım muhalif kesimler bunu ifade ediyor. Yerli kömürde yeni nesil ileri teknoloji santralleri kurma şartı getiriyoruz. Yerli kömüre dayalı ihalelerde birinci şartımız emisyon değerlerini AB kriterleri dikkate alınarak belirliyor olmamız.

Bir adım daha ileri giderek, AB kriterlerinin de altında olacak şekilde belirledik çevre standartlarını. Yine Alpu başta olmak üzere Trakya’da çalıştığımız birkaç saha var. Orada özellikle seracılık için santralin atık sıcak suyundan istifa ünitesi kurulacak. Santral sahasına 5 kilometreye kadar olan yerde çiftçimiz sera için ihtiyaç duyduğu ısıyı çok ekonomik karşılamış olacak.”

Kaynak: Milliyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.