30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Yakında Depolama Programımızı Açıklayacağız

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bir grup gazeteci ile bir araya gelerek merak edilen konular hakkında  bilgilendirme yaptı.

Bakan Dönmez’in Buğra Kardan ile yaptığı röportajdan öne çıkan kısımlar ise şöyle oldu:

“Kaynak çeşitliliği ile bağımlılığımız azalacak.”

    Cari açığı etkileyen en büyük kalemlerden birisi de enerji ürünleri ithalatı. Çünkü enerjide dışa bağımlıyız. Maalesef kendi kaynaklarımız yeterli değil. Tükettiğimiz petrolün yaklaşık yüzde 10’unu kendi kaynaklarımızdan üretebiliyoruz. Doğalgazda bu oran yüzde 2 mertebesinde. Yurtdışına geçen yıl doğalgaz, petrol ve kömür ithalatı için ödediğimiz bedel yaklaşık 40 milyar dolar. Bu sebeple hep ‘Bağımsız Enerji, Güçlü Türkiye’ sloganına vurgu yapıyoruz. Enerjide mümkün olduğu kadar dışa bağımlılığı azaltacağız. Tabii üzerine çalıştığımız bir başka politikamız da kaynak çeşitliliğini sağlamak. Burada amacımız uygun rekabet koşullarını geliştirerek, ülkemizin tek bir kaynağa bağımlılığını azaltmak. Kuşkusuz, rekabet sağlanması da tüketicinin lehine. Rekabet hem fiyatları hem de kaliteyi olumlu etkiler.

    Petrol ve gazda hem karada hem de denizde ciddi manada bir atağa kalktık. Bu sene 130 tane arama üretim sondajı yapacağız. Bunların bir kısmı da denizde. Denizde bu sene 7-8 sondaj gerçekleştireceğiz. Ağırlıklı olarak Akdeniz’deyiz. Sondaj gemimiz ikinci sondajına başladı, devam ediyor. Aradıkça üretiminiz artıyor, geçtiğimiz yıl petrol ve doğalgazda toplam 46 bin varil/gün ortalamasını tutturduk. 2019’un ilk üç ayında bu rakamı 48 bin varil/güne çıkardık. Hedefimiz, bu yılı 50 bin varil/gün ve üstünde bir ortalama üretimle tamamlamak.

“Güneş santrallerinin bulunmadığı yerlerde böyle mini YEKA GES ihaleleri planlıyoruz.”

    30 megavat, 50 megavat, 60 megavat civarında güneş potansiyelinin yüksek olduğu doğudan batıya doğru bir kuşağımız var. Güneş santrallerinin bulunmadığı yerlerde böyle mini YEKA GES ihaleleri planlıyoruz. Arkadaşlarımız yer tespitleriyle alakalı çalışmalarını büyük oranda tamamladılar. Buralarda bizim yer hazırlıklarını da yapmamız gerekiyor. Yatırımcı çok fazla uğraşsın istemiyoruz. Belli izinler de en azından bizim tarafımızdan karşılanırsa işler daha hızlı yürür.

“Türkiye’de maden sektörünü ileri taşımamız gerekiyor.”

    500 maden sahası ihalesi ilanları çıktı. Biz geçtiğimiz sene bini aşkın maden sahamızı ihale etmiştik. Bu sene de öyle olacak. Belki bin 500 ila iki bin civarında maden sahasının inşallah ihalesini yapmış olacağız. Türkiye’de maden sektörünü ileri taşımamız gerekiyor. Şükür ki pek çok kalemde yerli üretim ve ihracat artıyor. Bu anlamda mermer, doğal taş, bor ve krom önemli örneklerden. İşte bu anlayışla üretim ve ihracata odaklanmalı, daha çok ürünle ön plana çıkmalıyız.

“Taş kömürü üretimini artırmamız şart.”

    Kömürde son sondajlarla ciddi bir rezerv yakalamış durumdayız. Şu anda hem linyit hem de taşkömüründe 19 milyar tonluk bir keşfimiz var. Buna karşılık 30 milyon ton civarında da bizim ithal kömürümüz var. Dışarıdan daha kaliteli ve kalorili taş kömürü satın alıyoruz. Bunu önlemek için taş kömürü üretimini artırmamız şart.

“Enerji Fonu konusu çalışmaların ardından şekillenecek.”

Enerji Girişim Fonu noktasında çalışmalar ağırlıklı olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı koordinasyonunda yürüyor. Şu anda üretim şirketleri fonda olabilir. Burada hem şirket sahipleri hem de kredi sağlayan bankaların tutumları bu süreci belirleyecek gibi gözüküyor. Bugünden bir şey demek erken. Zaman zaman bu tip uygulamalara gelişmiş ülkelerde gidildiğini görüyoruz. 2008 dünya krizinde pek çok ülkede pek çok sektörün zaman zaman bu tip fonlar üzerinden faaliyetlerinin devamı sağlanmış oldu. Bu örnek modellerde çalışıyoruz. Çalışmaların ardından her şey şekillenecek.

“Yakın bir tarihte enerji depolama programımızı açıklayacağız.”

Elektrik depolama konusunda uzunca bir süredir çalışıyoruz. Hidrolik pompaj sistemini önemli görüyoruz. Öbür taraftan batarya teknolojisi hızla gelişiyor. Orada da muhtemelen TEİAŞ üzerinden her yıl belli kapasitede bir elektrik depolama programına başlayacağız. Bununla alakalı önce teknik ve idari düzenlemelerin yapılması gerekiyor. EPDK ile TEİAŞ bir araya gelip çalıştılar, belli bir noktaya da getirdiler. Orada da yakın bir süre içerisinde programımızı açıklayacağız. depolama teknolojisi enteresan tabii, o teknoloji geliştikçe, sadece şu akıllı telefonlardaki olaya bakmayın, araba, elektrikli otomobillerin en kritik teknolojilerinden, malzemelerinden birisi bataryalar, pil teknolojisi hızla gelişiyor.

Batarya yönetimi için özel yazılımlarla yapılıyor, orada hatta biz orta-uzun vadede yerli yazılım firmalarıyla bu batarya yönetim sistemlerinin yazılımlarının yerlileştirilmesini de düşünüyoruz.

Kaynak: Yeni Akit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.