30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Vatandaşlarımız ve İşletmelerimiz Daha Fazla Elektrik Üretebilecek

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz hafta yayımlanan Resmi Gazete kararlarının ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı.

Dönmez açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinde kurulu güç üst sınırı 1 MW’dan 5 MW’a yükseltildi.

Lisans alma ya da şirket kurma yükümlülüğü olmadan, bürokrasiye takılmadan vatandaşlarımız ve işletmelerimiz artık daha fazla elektrik üretebilecek.”

Bakan, “Kendi elektriğini kendin üret!” diyerek alınan kararları özetleyen şu görseli de paylaştı:

“Yeni düzenlemeyle aylık mahsuplaşma esnekliği getirildi.”

Bakan Dönmez, yenilenebilir enerjide Türkiye’nin hızlı yükselişinin devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Mesken aboneleri için 10 kW, tüm işletmeler ve kamu kurumlarında 5 megavata kadar kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasının satılabilmesi imkanı getirildi. Güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yapılabilecek atıl haldeki çatı, cephe vb. alanlar değerlendirilecek. Tarımsal sulama aboneleri, içme suyu tesisleri, atık arıtma tesisleri ve kamu kurumları da bu uygulama dahil edildi.

YEKDEM mekanizmasına tabi tesislerde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik için kendi abone grubundaki tek zamanlı aktif enerji bedeli tesis işletmeye alındıktan itibaren 10 yıl geçerli olacak.

Üretim ve tüketim noktası aynı olmak şartıyla mevcut ‘bağlantı gücünü’ aşmamak üzere güneş ya da rüzgar santrali kurulabilecek. Yeni düzenlemeyle aylık mahsuplaşma esnekliği getirildi.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.