30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: TürkAkım’dan Yılbaşında Gaz Gelmeye Başlayacak

RUSYA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Moskova’da düzenlenen Uluslararası Rusya Enerji Forumu’nda konuşma yaparak yılbaşından itibaren doğal gaz akışının ‘Türk Akım’ boru hattı üzerinden Türkiye’ye gelmiş olacağını söyledi.

Uluslararası Rusya Enerji Forumu’na katılan Bakan Dönmez, Sputnik’e yaptığı açıklamada bu yılın sonuna kadar çalışmaların biteceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Biliyorsunuz, geçtiğimiz sene her iki liderin tanıklığında deniz tarafındaki boru hattı inşaat çalışmanın tamamlanma töreni icra yapılmıştı. O günlerde iki lider 2019 yılının sonuna kadar kara tarafındaki hat yapım çalışmaları ve diğer çalışmaları konusunda bir hedef belirlemişti. Hem Gazprom hem BOTAŞ bu hedefi yakalayabilmek için planlı bir çalışma yaptı.

“Yıl başından itibaren TürkAkım’dan Türkiye ve Avrupa’ya gaz akışı başlamış olacak.”

Bundan sonra hem Rusya Enerji Bakanı Sayın Novak, Gazprom’un ve BOTAŞ’ın yetkilileri değerlendirdiler. Programda bir aksama yok, yıl sonuna kadar bu çalışmalar bitecek. Yıl başından itibaren gaz akışı Türkiye açısından bir hat ile Türkiye’ye gelmiş olacak, diğer hattan da Avrupa tarafına gitmiş olacak.

Yani doğal gazı yıl sonuna kadar Türkiye sınırına getirmiş oluyoruz. Bundan sonraki işlerin takibi  Gazprom üstleniyor. Ondan sonra Bulgaristan ve diğer hangi ülkelere gidecekse oradaki işlemleri Gazprom o ülkelerin yetkili kurumları ile görüşerek belirliyor. Onları da biz Türkiye ve BOTAŞ dışarıdan takip ederiz.”

Kaynak: SputnikNews

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.