30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: “Petrol ve Doğalgaz Arama Çalışmalarında Ciddi Hamle”

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Bab-ı Ali Toplantıları”nda katıldı.

Bab-ı Ali Toplantıları, dünyanın saygın isimlerini buluşturmayı ve Türkiye’yi dünyaya, dünyayı Türkiye’ye yaklaştırmayı amaçladığını belirten ve Türkiye’nin geleceğine dair yeni projelerin düşünsel altyapısını hazırlamayı amaçlayan bir düşünce merkezidir. “Bab-ı Ali Toplantıları”na katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kesintisiz, kaliteli ve ekonomik enerji ürünlerinin tüketiciye ulaştırılması için son dönemde birçok yatırım yaptıklarını anlattı.

Arz Güvenliğine Önem Veriliyor

Arz güvenliği üzerinde durulduğunu vurgulayan Dönmez, “Olmayan enerjinin bedeli bugün ödediğimizden çok daha fazla. Bir sanayi kuruluşusunuz 1 saat elektrik dursa bütün tezgahlarınız, üretiminiz durabilir, hatta kalite sorunları yaşayabilirsiniz. O açıdan biz gözümüz gibi bakıyoruz.” diye konuştu.

“Yerli ve yenilenebilir kaynakların toplam üretim içindeki payı atmosferik koşullara bağlı olarak değişiklik arz ediyor”

Dönmez, yerli ve yenilenebilir kaynakların toplam üretim içindeki payı atmosferik koşullara bağlı olarak değişiklik arz ettiğini belirterek şunları söyledi:
“Türkiye enerji kaynakları açısından kendine yeten bir ülke değil. Özellikle son yıllarda yerli ve yenilebilir kaynakların enerjideki payının artırılmasını vurguladık. Şu anda elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payı yüzde 50 civarında. Kurulu güç açısından bakarsanız bu yüzde 58-59’larda.”

Dönmez: “Yüzde 20 Yedeğimiz Var”

TürkAkım ve TANAP projelerine dikkati çeken Dönmez, “Yaptığımız yatırımlarla günlük doğal gaz arz kapasitemiz 303 milyon metreküpe çıktı. Yani artık yüzde 20 yedeğimiz de var. LNG terminallerini ilave ederek başardık.” dedi.

Petrol ve Doğalgaz Arama Çalışmalarında Ciddi Hamle

Fatih Dönmez, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında da ciddi bir hamle başlattıklarını belirterek, şöyle devam etti:
“Geçtiğimiz yıl Türkiye ilk defa kendi sondaj gemisini aldı. Geçtiğimiz haftalarda da Fatih sondaj gemimiz Antalya açıklarında sondaja başladı. Şimdi onun kardeşi geliyor. Aralık ayı içerisinde sularımıza girmiş olacak. Aynı teknik özelliklerde. Bu gemi de ortalama yılda 2 kez sondaj yapabiliyor. Bizim Doğu Akdeniz’de sismik çalışmalarımız 7-8 yıldır devam ediyordu. O çalışmaları analiz edip hangi alanda daha fazla hidrokarbon rezervi çıkabilir, bir mühendislik çalışması. Yığınlarca datayı incelemek gerekiyor.”

Dönmez: “Dünyada benzer özelliklere sahip 5- 6 gemiden biri bizde”

Fatih sondaj gemisinin 5 aylık iş programı olduğunu dile getiren Dönmez, “Önümüzdeki 3-4 ay içerisinde oradaki sondajımızı bitireceğiz. Deniz seviyesinden yaklaşık 5 bin 500-6 bin metre kadar aşağı inmiş olacağız. Çünkü derin deniz orası. 2 bin 500 metre deniz derinliği, sonra 3 bin metre de karada iniyoruz. Son derece teknolojik bir gemi. Dünyada benzer özelliklere sahip 5-6 gemi var. Onların 1 tanesi bizde. 2. gemi de aynı özelliklere sahip ona da iş programı yapıyoruz. Büyük ihtimalle Karadeniz’de sondajlara devam edeceğiz.” Değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.