30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Dönmez: Ne Rüzgarımızdan Ne Güneşimizden, Kömürümüzden Ne de Madenlerimizden Vazgeçeceğiz!”

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Toplantısı”nda, Türkiye’ nin karbon salınımını azalttığını vurguladı.

Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Toplantısı’ nda konuşma yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez,  konutlarda kömür yerine doğal gaz kullanılmasıyla geçen yıl 29 milyon ton karbon salımının engellendiğini vurgulayarak bunun 1,7 milyon hektar ormanın temizleyebileceği alana eşdeğer nitelikte olduğunu belirtti.

“Dönmez: TANAP ve TürkAkım’ın boru hatlarının da tam kapasite çalışmasıyla doğal gaz kapasitemiz 2023’te günlük 450 milyon metreküpe ulaşacak.”

Bakan Dönmez, kamuoyunda enerji ve madenin çevreyle çatışmalı bir alan olarak gösterilmeye çalışıldığını belirterek, “Bütün bu algı oyunlarının, yalanların, çarpıtmaların arkasında Türkiye’nin milli enerji ve maden kaynaklarından tam olarak yararlanmasına engel olmak yatıyor. Herkes şunu iyi bilsin ki ne rüzgarımızdan ne güneşimizden, kömürümüzden ne de madenlerimizden vazgeçeceğiz. Hepsi milletimize ait.” değerlendirmesinde bulundu.

Doğal gaz giriş noktalarının toplam kapasitesinin günlük 320 milyon metreküpe ulaştığına değinen Dönmez, depolama tesislerinin kapasite artışları, TANAP ve TürkAkım’ın boru hatlarının da tam kapasite çalışmasıyla bu rakamın 2023’te günlük 450 milyon metreküpe ulaşacağını söyledi.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.