30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Mini YEKA İhalelerini Son Çeyrekte Yapacağız

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yakın dönemde yapılacak projeler hakkında bilgi verdi. Dönmez, Mini YEKA’ların son çeyrekte yapılacağını bildirdi.

Dönmez, Sinop’ta Japonlarla yapılması planlanan nükleer santral projesinin geçici olarak durdurulmasına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları aktardı:

“Akkuyu’da Ruslarla, Sinop’ta Japonlarla, üçüncüyü de Çinlilerle çalışıyoruz. Japonlarla devam eder veya etmeyiz ama biz yine Sinop özelinde, yerle alakalı çalışmalarımıza ve buna ilişkin birtakım izinlerin alınmasına devam ediyoruz. Sinop’ta nükleer projeden vazgeçmiş değiliz.

‘Ağustos ayında Sinop için NGS fizibilite raporunu açıklayacağız.”

Fizilibite raporları geçen sene bize teslim edilmişti, bunun üzerine Bakanlıktaki arkadaşlarımız, uzman kuruluşlar ve şirketler çalıştılar. Açıkçası ilk etaptaki sonuçlar beklentilerimizden uzak. Ağustos’ta sonucu açıklayacağız. Eğer beklentilerimizi karşılamazsa karşı taraf da bu anlamda bir adım atmazsa, sonuçlanmış olur. Fakat Japonlarla enerji alanındaki işbirliğimize devam edeceğiz.”

“Doğal gazda 135 arama ve üretim kuyusu açmayı planlıyoruz.”

Yurtiçi petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri hakkında da bilgi veren Dönmez, “Geçtiğimiz yıl 65-70 civarında sondajımız varken, bu sene hedefimiz Türkiye Petrolleri olarak 135 arama ve üretim kuyusu açmak. Bu rakama bir 30-35 civarında özel sektör sondajlarında gelir.  Birkaç ay önce Diyarbakır’da bir saha keşfi yaptık. Orada ilk defa hidrolik çatlatma yöntemiyle üretime başladık. Birkaç hafta içerisinde orada denemelere başlayacağız.” dedi.

“Türk Akım’ı yılsonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz.”

Hedeflerinin yılsonuna kadar Türk Akım-1 ve Türk Akım-2’nin karadaki işlerini bitirmek olduğunu söyleyen Bakan Dönmez şunları paylaştı:

“Türk Akım-1 doğrudan bizim Türk iletim ağına bağlanmış olacak, yaklaşık 70 kilometrelik bir hat. Türk Akım-2 ise 130- 140 kilometrelik bir hat. Bu hat Bulgaristan tarafına doğru gidiyor. Bu hat Avrupa pazarına dönük bir boru hattı olarak planlandı. Planlandığı gibi gidiyor, hızlı yapıyoruz. İnşallah yıl sonunda bitirmiş olacağız”

“Mini YEKA ihalelerini yılın son çeyreğinde yapacağız.”

Mini YEKA ihalelerinin son çeyrekte olacağını ifade eden Dönmez, maden sahaları ihalelerine yoğun ilgi olduğunu belirterek, “Sevindirici olan bu. Bu alana biraz da yeni oyuncuları çekmek istiyoruz. Madende 4 milyar dolar olan ihracatı rahatlıkla ikiye katlayabiliriz.” diye belirtti.

Kayank: Sabah

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.