30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


DÖNMEZ: “Kur Düşse De Zamları Geri Alamayız”

ANKARA (Enerji Portalı) – CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, elektrik ve doğalgazdaki zamları dile getirdi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmeleri sırasında, döviz kurlarındaki artış gerekçe gösterilerek elektrik ve doğalgaza yapılan zamların, kurlardaki düşüşün ardından geri alınması gerektiğini gündeme getirdi

“Maliyet ve şartlar zammı zorlıyor, şirketlerin finansal sürdürülebilirliği açısından yapılan zamların geri alınamayacak…”

Gürer, döviz kurlarındaki artış gerekçe gösterilerek ayda 2 kez zam yapılan elektrik ve doğalgazın döviz kurlarındaki düşüş nedeniyle geri alınması ve indirim yapılması gerektiğini söyledi. Gürer’in sorularına cevap veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, fiyatlarının düşmesini kendisinin de istediğini ancak firmaların finansal sürdürülebilirliği açısından bunun zor göründüğünü belirtti. Hiçbir bakanın zam yapmaktan memnun olmadığını belirten Bakan Dönmez, maliyet ve şartların zammı zorladığını ifade ederek, şirketlerin finansal sürdürülebilirliği açısından yapılan zamların geri alınamayacağını ifade etti.

CHP Niğde Milletvekili Gürer,Cumhurbaşkanı kriz miriz yok diyor, fiyat artışını zabıta ile denetim altına almaya çalışıyor. Ticaret Bakanı özel sektörün fiyatını kontrol altına alıyor. İyi de bütün fiyat artışlarının başlıca nedeni doğalgaz ve elektrik. Onlar da iktidara bağlı. Neden iktidar kriz yoksa dolar da düştüğüne göre; üç ayda bir değerlendirilmesi gereken elektriğe peş peşe üç kez zam yaptı da şimdi dolar düştü diye indirim yapmıyor?” diye sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.