30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Enosis İsimli Sözde İttifaklara Göz Yummayacağız

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı bir etkinlikte Doğu Akdeniz’de sondaj çalışmalarının devam edeceğini vurguladı.

WESCE’19 – Dünya Enerji Stratejileri Kongresi, başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kuzey Kıbrıs Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Tacoy, Romanya Enerji Bakanı Prof. Dr. Anton Anton, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kanada Eski Araştırma, Yenilik ve Bilim Bakanı Dr. Reza Moridi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı Taner Yıldız ve Turizm Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Eski Bakanı Bülent Akarcalı olmak üzere ulusal ve uluslararası kıymetli katılımcılarını ağılıyor.

“Çalışmalarımızı kararlı şekilde sürdürmeye devam ediyoruz.”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen etkinlikteki konuşmasında Doğu Akdeniz’de yürütülen doğal gaz sondaj çalışmalarını hatırlatarak şunları aktardı:

“Ülkemizin ilk derin deniz sondaj gemilerimizle ilk sondaj kuyularımızı kazdık. Çalışmalarımızı kararlı şekilde sürdürmeye devam ediyoruz. Hayallerimizi umuda, umutlarımızı da hedefe dönüştürerek başladığımız sondaj çalışmalarımız Türkiye’nin enerjideki stratejik aklının bir ürünü olarak değerlendirilmeli. Neler olacağını çok önceden tahmin ederek envanterimize kattığımız Barbaros Hayrettin Paşa, Oruç Reis gibi sismik araştırma gemilerimiz, keza Fatih ve Yavuz sondaj gemilerimiz Türkiye’nin milli enerji ve maden politikasının en somut örnekleri, kararlı duruşunun en net göstergesidir.

Yavuz ve Fatih sondaj gemilerimiz Doğu Akdeniz’de çalıştıkça ve sonucu yaklaştıkça başarısızlık için ellerini ovuşturanları da görüyoruz. Tüm Türkiye bu konuda ittifak etmişken hala bu konuyu istismar etmek, yapılanları görmezden gelmek bir art niyetin sonucudur diye düşünüyoruz. Ayrıca bizden zannettiğimiz ama bizim sevindiğimize üzülen, üzüldüğümüze de sevinenleri hayretle izliyoruz.

Çünkü tarihi misyonumuz ve enerji stratejimizin temeli milliliğe ve yerliliğe dayanıyor. Doğu Akdeniz tüm Türkiye’nin ortak meselesidir. Millet olarak dün buradaydık, bugün buradayız, yarın burada olmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz’de gerek Türkiye Cumhuriyeti’nin gerek KKTC’nin Türkiye Petrolleri’ne verdiği ruhsat alanlarında aramalara devam edeceğiz. Bu aramalar bizim uluslararası hukuktan kaynaklanan haklı durumumuzun da bir göstergesidir. KKTC ve Kıbrıs Türklerini yok sayan ve enerjide enosis başlığı ile kurulan sözde ittifaklara göz yummayacağız.”

WESCE’19 – Dünya Enerji Stratejileri Kongresi Hakkında:

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliği ile 26-28 Ağustos 2019 tarihleri arasında,  Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek etkinlik; kapsamlı, geniş, disiplinli ve bütünsel bir yaklaşımla enerji alanında bölgesel ve küresel dikkati İstanbul’a çekmeyi hedefliyor.

Etkinlik programına ve konuşmacı listesine görmek için tıklayınız.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.