30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Enerjide Teknoloji Üretimini Yaygınlaştırmak İstiyoruz

İSTANBUL (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Dünya Enerji Stratejisi Kongresi ve Fuarı’ndaki konuşmasında, enerji teknolojilerinin önemine dikkat çekti.

Bakan Dönmez, nükleer enerji yatırımları ve YEKA’lar ile yerli üretimi canlandırmak ve yüksek teknolojinin yaygınlaşmasını amaçladıklarını ve refah seviyesi yüksek bir devlet olmayı hedeflediklerini belirtti.

 “2023 yılında Türkiye nükleerden enerji üreten ülkeler sınıfına girecek.”

Dönmez, 2023 yılında Türkiye nükleerden enerji üreten ülkeler sınıfına gireceğini söyledi. Nükleerin gelecek için önemine işaret eden Dönmez, nükleerin, teknoloji, sağlık, telekomünikasyon, uzay teknolojileri başta olmak üzere yüksek teknoloji gerektiren alanlara sağlayacağı etkiyle adeta doping etkisi yaratacağını dile getirdi.

“YEKA’lar ile ihtiyaç duyduğumuz ekipmanları yüzde 85’lere kadar yerli üretimle karşılayacağız.”

Dönmez, YEKA olarak isimlendirdiğimiz Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ile rüzgar ve güneş teknolojilerinde ihtiyaç duyduğumuz ekipmanları yüzde 85’lere kadar yerli üretimle karşılayacağız. Son yaptığımız YEKA ihalesiyle 1 milyar dolarlık bir yatırımı ülkemize kazandırdık. Yerli ve yabancı pek çok şirket Türkiye’nin enerjisine, ekonomisinin dinamizmine ve gücüne inandıklarını teyit etti. Oluşturulmak istenen olumsuz algının suni olduğunu ve gerçeklerle bağdaşmadığını biliyor. Gerek önceki YEKA yarışmalarımızda gerekse de son yarışmamızda bunu bir kere daha gördük.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, temel amaç ve gayelerinin Türk milletine kesintisiz enerji sunarak 2023’e sağlam adımlarla gitmek olduğunu söyledi.

“Enerji teknolojilerini dünyaya meydan okuyacağınız bir alan olarak görün ve tasarlayın.”

Gençlere seslenen Dönmez, “Enerji teknolojilerini dünyaya meydan okuyacağınız bir alan olarak görün ve tasarlayın. Gelin siz de bu sürecin birer parçası olun. Gelin geleceğin Türkiye’sinin, dünyada söz sahibi olacağı teknolojileri hep birlikte tasarlayalım. Bu birikimin Türk gençlerinde olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.