30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Eğitimlerinden Sonra Akkuyu NGS’de Çalışacaklar

ANKARA (Enerji Portalı)- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS)’nde istihdam garantili ilk yüksek lisans programı için St. Petersburg’a gidecek 22 öğrenciyle bakanlıkta bir araya geldi.

Çevre dostu nükleer enerjinin Türkiye’nin enerji bağımsızlığında önemli dönüm noktalarından olduğunu vurgulayan Dönmez, şunları kaydetti:

“Türkiye elektrik üretiminde yüzde 40-50 dışa bağımlı. Ortalama her yıl enerji kaynaklarına ülke olarak 40 milyar dolar bedel ödüyoruz. Yerli kaynakların kullanımını artırmak zorundayız. Böylece dışa bağımlılığı büyük oranda azaltmış olacağız.

Bugüne kadar farklı yıllarda 244 Türk öğrenci, Rusya’daki MEPhI Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi’ne nükleer mühendislik eğitimi almak için gitti. Bu yıl ilk defa 13’ü ısı enerjisi, 9’u elektrik enerjisi alanında olmak üzere toplam 22 Türk öğrencimiz St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesine yüksek lisans eğitimine gönderiliyor. Döndüklerinde Akkuyu Nükleer A.Ş.’de görev alacaklar. Bu mezunlar Rusya’daki nükleer santrallerde staj görecek.”

nükleer enerji eğitimi

Akkuyu Nükleer A.Ş.’de görevlendirilecek öğrenciler bakanlık ziyaretinin ardından St. Petersburg Büyük Petro Politeknik Üniversitesi’ne gitmek için yola çıkacak.

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.