30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Doğayı Koruyarak Madencilik Faaliyetlerini Sürdüreceğiz

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, katıldığı bir TV programında akıllarda olan soruları yanıtladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, NTV’de katıldığı bir programda gündeme dair açıklamalarda bulundu. İstanbul’daki deprem sonrası enerjideki durum hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Dönmez şunları aktardı:

“Dün orta şiddetli bir deprem yaşadık. Enerji altyapılarımızda herhangi bir sorun yaşamadık. Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ)’da 22 bölgede kesinti oldu, sensörlerin devreye girmesinden kaynaklı. Bir sorun olmadığı anlaşılınca elektrikler verilmiş oldu.  Doğal gaza gelince, doğal gazda da bir sorun yaşamadık.

Biz ilgili kurumlarımızla birlikte şebeklerdeki doğal gaz ve elektrik akışını yangın vb. gibi durumların önüne geçmek için durdurduk. Deprem vanaları koyulması zorunluluğu var, biliyorsunuz. Bunlar da belirli bir şiddetten sonrası otomatik olarak enerji akışını kesiyor.

Vatandaşlarımızın da kendilerince uygulaması gereken bazı önemler var. Bazen ocağında vatandaşımız yemek pişiriyor olabilir, doğal gaz sızması söz konusu olabilir. Deprem geçer geçmez vanaların kapatılması lazım. Elektrikte merkezi şartelin söndürülmesi lazım. Biz şebeke bazında gerekli tedbirleri alıyoruz. Binaların içinde müdahaleyi vatandaşların yapması gerekiyor.”

etkb fatih dönmez

“Depolama tesislerimiz sayesinde doğal gazda arz sıkıntısı yok.”

Doğal gaz arzı ve depolamayla ilgili konuşan Dönmez şunları söyledi:

“Depolama tesislerimiz sayesinde doğal gazda arz sıkıntısı yok. Tuz Gölü’nde işletmeye alınan 600 milyon metreküplük bir depomuz var. Bir de temeli geçen aylarda atılan bir proje başlattık. O bitince 2023 -2024 gibi Tuz Gölü’nde 5,4 milyar metreküplük depo kapasitesine ulaşacağız. Silivri’de hedef 4,6 milyar metreküpe ulaşmak. Hedefimiz yüzde 20’sini depolamak.

Elektrikte de bir miktar arz fazlamız var. İhraç etmek için çalışıyoruz. Irak’la görüşmelerimiz var. Yunanistan, Gürcistan, Bulgaristan ile elektrik satışları yapıyoruz.”

Fiyat duyarlılığından daha az etkilenmek için enerji ürünlerini verimli kullanılmalı.”

Enerji piyasasındaki zam haberlerine ilişkin ise Dönmez, şunları paylaştı:

Doğal gazda ve petrolde ülkemiz dışa bağlı. Dışarıdan aldığımız ürünü dövizle alıyoruz. Kontrol edemediğimiz bir mekanizma var. Petrol fiyatlarına bağlı olarak gelişiyor. Bugünkü petrol fiyatlarının 6 ay sonra doğal gaz fiyatlarına yansıdığını görüyoruz. Maliyetler değiştikçe tarifelere yansıyacak.

Doğal gaz tarafında BOTAŞ fedakarlık yaparak süreci yönetmeye çalışıyor. Kısa vadede herhangi bir değişiklik olmayacak. Uluslararası oluşan fiyatlardan etkileniyoruz. Rafineriler bu fiyatlardan ham petrolü alıyorlar. Fiyat duyarlılığından daha az etkilenmek için enerji ürünlerini verimli kullanılmalı.”

Sinop’taki nükleer projesine Japonlar ile devam edeceğiz.

Dönmez, Akkuyu’da nükleer santrali ve nükleer enerji konusunda ise şöyle dedi:

“İlk ünitenin temel üstü çalışmaları devam ediyor. Hedefimiz cumhuriyetin 100. yılında ilk üniteyi devreye almak. Sinop’ta ise karşılıklı görüşerek Japonlarla projede ilerlememe kararı verdik. Sinop’ta nükleer projeye devam edeceğiz. Yeni bir çalışmayı gerektirecek konu. Nükleer tesisler ktirik tesisler ve güvenlik hesaplamaları da en ufak riskleri kaldıracak şekilde hesaplanıyor. Güvenlik konusunda en ufak bir risk alınmıyor.”

KKTC’nin aldığı ruhsat alanlarında operasyonlara devam edeceğiz, varsa bulacağız.”

Doğu Akdeniz’deki son durum hakkında gelen soruya Dönmez şu şekilde cevap verdi:

Yavuz gemisi Karpaz’daki sondaj çalışmasını bitirdi. Yavuz gemisi Mersin’de sonraki operasyona hazırlanıyor. Fatih gemisi Güzelyurt adını verdiğimiz mevkide operasyona devam ediyor. KKTC’nin Ada’da hakkaniyetli hidrokarbon kaynaklarının adil şekilde paylaşımından yanayız. İhtiyaç olursa garantör ülkeler olarak sürece katkı sağlayacağımız ifade ettik. Kıbrıs yönetimi Ada’nın tek hakimi gibi davranmaya devam etti. Biz de kendi kıta sahanlığımızda ve KKTC’nin aldığı ruhsat alanlarında operasyonlara devam edeceğiz, varsa bulacağız.”

“Doğayı koruyacağız hem de madenlerimizi ekonomiye kazandıracağız.

Dönmez, geçtiğimiz aylarda Kaz Dağları çevresindeki madencilik ile gündeme getirilen madencilik faaliyetleri ile ilgili de açıklama yaptı. Dönmez, maden aramalarıyla ilgili şunları kaydetti:

“Bazı çevreler madencilik yapmayalım söylemi getiriyorlar. Türkiye maden ve hammadde ithalatında da maalesef negatif pozisyonda. Geçen yıl 27 miyar dolarlık hammadde ithal etmişiz. İhracat 6-7 milyar dolar. 20 milyar dolar açık var. Altın da en büyük bedeli ödediğimiz kalemlerden biri. Sırf geçen yıl 8,5 milyar dolarlık altın ithalatı olmuş. Bu ithalatı azaltmanın tek yolu madencilik sektörüne kuralara uygun ve çevreye saygılı izin vermemiz.

Yasamız ve kurallarımız madencilik faaliyeti sonrası kesilen ağaçların yerine konması gibi rehabilitasyon zorunluluğu getiriyor. Şirketler yapmasa bile biz devlet olarak fondaki bütçeyi kullanıp rehabilite ediyoruz. Vatandaşlar endişe etmesin madencilik faaliyeti biter bitmez o sahalar eski haline getirilecek. Doğayı koruyacağız hem de madenlerimizi ekonomiye kazandıracağız.

Madencilik sektörü doğrudan olarak 130 bin kişiye istihdam sağlayan ve 30 milyar liralık cirosu olan bir sektör. Vatandaşlarımızın bunları da düşünerek tepkilerini ortaya koyması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.