30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Dağıtım Hatlarında Hidrojen Girişi Olacak!

ANKARA (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün, Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın organize ettiği Enerjide Arama Buluşmalarında hidrojen enerjisi üzerine konuşuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Temiz kömür teknolojileri kapsamında düşük karbon emisyonlu kömür kullanımı için yerli kömürden hidrojen projeleri gündemimizde olmaya devam edecek” dedi.

Bakan Dönmez şunları söyledi:

– Türkiye’de artık milli bir hidrojen stratejisi belirlemenin zamanı geldi, hatta geçiyor. Bu strateji kolay olmayacak belki ama bugün bunun başlangıç noktasına hep birlikte elimizi koyduk

– Türkiye’de en geç 2021 sonunda dağıtım hatlarına ilk hidrojen girişinin olmasını hedefliyoruz.

– Özellikle ağır yük taşımacılığında elektrikli taşıma daha masraflı olabilir. Bu noktada bizim yerli kömürlerimizden hidrojen üreterek, ulaştırma sektöründe de hidrojenle temiz taşıma sağlama ihtimalimiz var. Şimdilik maliyetler yüksek olsa da 1 ton kömürden hidrojen elde ettiğimizde bu bir otobüsü bin 30 kilometre götürebiliyor. Üstelik de karbon emisyonsuz. Yerli kömürlerimizden böyle bir fayda da elde edebiliriz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün ayrıca hidrojenle çalışan aracı test ediyor.

Enerjide Arama Buluşmalarında SHURA Enerji Dönüşüm Merkezi de “Hidrojenin Türkiye Enerji Stratejisindeki Yeri” üzerine konuşuyor.

Kaynak Hürriyet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.