30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Dönmez: Batman’daki Petrol Türkiye’nin Kaderini Değiştirdi!

BATMAN (Enerji Portalı) – Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 11’incisi Batman’da düzenlenen “Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı”nda Batman’ın petrol ve doğal gaz durumunu değerlendirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in başkanlığında Türkiye Petrolleri Kristal Park Tesisleri’nde yapılan 11. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı’na, petrol ve doğal gaz sektörünün temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Dönmez, Batman’ın petrol üretim tarihinde önemli bir yer sahip olduğunu belirtti. Ayrıca Dönmez, Türkiye’nin ilk petrol kuyusu Raman-8’in 71 yıldır bu toprakların bereketini enerjiye dönüştürmeye devam ettiğini anlattı. Bakan Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin ilk petrol rafinerisi de yine burada, Batman’da kuruldu. Türkiye’nin en yüksek graviteli petrolünü de Anadolu’nun bu mümbit coğrafyasından çıkarıyoruz. Batman bu yönüyle petrol tarihimizin hafızasıdır. Petrol bu şehrin kaderini öylesine değiştirdi ki; 1950’lere kadar küçük bir yerleşim yeri olan Batman, bugün 600 bin nüfusuyla bölgenin yıldızı, her gün daha da parlayan bir şehre dönüştü. Batman’daki kuyulardan fışkıran zenginlik, Türkiye’nin de kaderini değiştirdi. Türkiye Petrolleri’nin burada büyümesi beraberinde BOTAŞ, TÜPRAŞ, PETKİM, Petrol Ofisi gibi Türkiye’nin en büyük şirketlerinin de kuruluşuna vesile oldu.”

“Ham petrolün %37’sini Batman karşılıyor.”

Güvenlik güçlerince bölgede yürütülen başarılı operasyonlarla tesis edilen huzur sayesinde yakalanan istikrarın bölge ekonomisine katkı sunduğuna işaret eden Dönmez, bölgede huzur ve istikrar ortamının gelişmesinin insanların refahına, zenginleşmesine de katkı sağladığını aktardı.

Dönmez, Batman’a son 17 yılda petrol ve doğal gaz arama ve üretim faaliyetleri için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiğini ifade ederek, bugün ham petrol üretiminin yüzde 37’sinin Batman’dan karşılandığını, daha da geriye gidilecek olursa 1934’ten bu yana açılan kuyuların yüzde 25’ini, yapılan metrajın ise yüzde 23’ünü Batman’da gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Bakan Dönmez, toplantı ile ilgili açıklama ve görselleri sosyal medya hesabında da paylaştı:

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.