30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Doğu Marmara’nın Jeotermal Enerji Potansiyeli İncelendi

SAKARYA (Enerji Portalı) – MTA Proje Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (PDYK), koronavirüs pandemisi sebebiyle ertelenen 2020 yılının 2. çalıştayını Sakarya’da gerçekleştirdi.

MTA arama-araştırma faaliyetleri ile proje çalışmalarının daha etkin ve verimli uygulanabilmesini sağlamak için oluşturulan “Proje Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu (PDYK)” Koronavirüs Pandemisi sebebiyle ertelenen 2020 yılı 2. Çalıştayını Sakarya’da gerçekleştirdi.

19-23 Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen çalıştay gündemi kapsamında Batı Karadeniz ve Doğu Marmara civarında yürütülen faaliyetler değerlendirilmiş, Sakarya ve civarında yapılan arazi çalışmalarında ise proje faaliyetleri yerinde incelenmiştir.

Kurul Faaliyetlerine;
>> Kurul Başkanı Dr. M. Emrah AYAZ (Genel Müdür Yardımcısı),
>> Kurul Üyeleri Cahit DÖNMEZ (Maden Etüt ve Arama Dairesi Başkanı),
>> Prof. Dr. Levent GÜLEN,
>> Prof. Dr. Ahmet GÖKCE,
>> Prof. Dr. Yusuf Kağan KADIOĞLU,
>> Prof. Dr. Ali İhsan KARAYİĞİT,
>> Prof. Dr. Emin ÇİFTÇİ,
>> Proje Danışmanlarından Doç. Dr. Nurullah HANİLÇİ,
>> MTA Marmara Bölge Müdürü Burhanettin YÜCE,
>> İlgili yöneticiler, proje başkanları, kamp şefleri ve teknik elemanlar katıldılar.

Ayrıca Prof. Dr. Yücel YILMAZ, Prof. Dr. Taner ÜNLÜ ve Prof. Dr. Leyla KALANDER de süreç içerisinde video konferans şeklinde katılım sağlamışlardır.

Oldukça verimli geçen program kapsamında, ekonomik jeolojiye yönelik olarak; Orta- Batı Karadeniz ile Doğu Marmara bölgelerinde polimetal maden aramalarına yönelik olarak yürütülen çalışmalar değerlendirilmiş, cevherleşmelerin oluştuğu bölgelerin jeolojisi tektono-stratigrafik verilerle birlikte yorumlanarak potansiyel olabilecek alanlar tartışıldı.

Bunun yanında, Doğu Marmara’nın jeotermal enerji potansiyeline yönelik çalışmalar; temel jeolojik veriler, tektojenetik modeller ve uzaktan algılama verileriyle birlikte değerlendirilmiş ve Kuzey Anadolu Fay Zonu boyunca potansiyel oluşturan olası hedef alanlar tartışıldı.

Kayaçların izotopik yaşlandırmasına yönelik güncel çalışma yöntemleri ve yerbilimlerindeki uygulamaları konularında bilgilendirmeler de yapıldı. Ayrıca Kurul faaliyetleri kapsamında, Ankara’da yapılan 2019-3. Çalıştayında dile getirilen, Karadeniz’in doğal gaz ve hidrokarbon potansiyeli konusunda güncel veriler ışığında değerlendirmelerde bulunuldu.

Arazi çalışmaları kapsamında ise Sakarya ve çevresinde, bölgesel jeoloji ve maden yataklarına yönelik çeşitli görüş ve öneriler ortaya konulmuş ve modelleme çalışmalarıyla birlikte ekonomik potansiyele olası katkıları değerlendirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.