30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Doğu Akdeniz’de Yeni İşbirlikleri Yapılması Planlanıyor

ANKARA (Enerji Portalı) – Türkiye, Doğu Akdeniz’deki doğal gaz arama çalışmaları için yabancı enerji şirketleri ile temasa geçecek.

Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre; Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’deki yabancı enerji şirketleri üzerinden yeni bir strateji geliştireceği ve bu strateji doğrultusunda bölgede tespit edilen doğal gazın çıkarılması, alt yapı çalışmaları, işlenmesi, dağıtılması ve piyasa oluşturulması gibi konularda enerji şirketleriyle temasa geçileceğine işaret ediliyor. İşbirliği için Doğu Akdeniz’de faaliyet görsen Rus enerji şirketi Rosneft öne çıkarken, Ankara ve Moskova’dan da Doğu Akdeniz’de işbirliği sinyalleri de geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in , “Türkiye Petrolleri bazı şirketlerle görüşme yapıyor.” açıklamasın ardından Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak da, “Doğu Akdeniz’de Rusya ve Türkiye işbirliği yapabilir. Akdeniz’de Rus şirketlerin yer aldığı başarılı enerji projeleri var. Eğer ticari açıdan tüm tarafların yararına projeler olursa Rus şirketleri Doğu Akdeniz’de Türkiye ile iş birliğine yönelik kararlar alabilir.” dedi.

İki bakanın Doğu Akdeniz bir hafta süreyle yaptığı açıklamalar, son dönemde derinleşen Ankara-Moskova ilişkilerinin Doğu Akdeniz’e de bir yansıması olarak değerlendirilirken bölgede kıskaca alınmaya çalışan Türkiye için de enerji konusunda bir çıkış yolu olacağı yorumları yapılıyor.

Rum yönetimi Yunanistan, İsrail, ABD, Fransa ve İtalya gibi ülkelerle işbirliği yapıyor…

Doğu Akdeniz’de Türkiye ve KKTC’yi devre dışı bırakmak için başta AB’nin desteğini alan Rum yönetimi, Yunanistan ve İsrail çeşitli girişimlerde bulunurken, ABD, Fransa ve İtalya gibi ülkeler Rum yönetimini Kıbrıs Adası’nın tamamında egemen gibi görüyor. Rum kesimi de enerji arama ve çıkarma faaliyetlerinde ABD, İtalya ve Fransa gibi bölge dışındaki aktörlerle, enerji iletimi için ise İsrail, Mısır ve Yunanistan gibi bölgedeki aktörlerle iş birliği çalışmaları yapıyor.

Doğu Akdeniz’de 3,5 trilyon metreküp doğal gaz,8 milyar varil petrol olduğunu tahmin ediliyor…

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi verilerine göre, bölgede yaklaşık 3,5 trilyon metreküp doğal gaz, 8 milyar varil ise petrol rezerv olduğu tahmin ediliyor. Doğu Akdeniz’de tespit edilen enerji kaynakları bölge ülkelerinin dışında küresel güçlerin de ilgi odağı.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

Son Dakika Enerji Haberleri için enerjiportali.com/son-dakika-enerji-haberleri Bağlantısını Ziyaret Edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.