30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


Doğu Akdeniz’de Gerilim Yüksek

İSTANBUL (Enerji Portalı) – ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Türk gemilerinin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin Twitter üzerinden bir açıklama yaptı.

Ortagus açıklamasında şunları belirtti:

“ABD, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kendi özel ekonomik bölgesi olarak hak talep ettiği bölgede deniz sondajı yapacağı yolundaki açıklamasından derin endişe duyuyor. Bu önemli bir şekilde tahrik edici ve bölgede gerilimi artırmaya yönelik risk teşkil edici adım. Biz Türk yetkililerden, bu operasyonlara son vermelerini ve taraflara sağduyuyla hareket etmelerini talep ederiz.”

Diğer yandan, geçtiğimiz günlerde AB Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde sondaj yapma niyeti konusunda endişelendiklerini açıklamıştı. Geçen yıl mart ayında Avrupa Konseyi’nin Türkiye’nin ‘Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin güçlü bir şekilde kınandığı’ hatırlatılan açıklamada Mogherini, Türkiye’ye itidal ve Kıbrıs’ın kendi münhasır ekonomik bölgesindeki egemenlik haklarına saygı gösterme çağrısı yaparak Türkiye’nin “yasa dışı olduğunu belirttiği” girişimlerine Avrupa Birliği’nin Kıbrıs’a tam destek ile karşılık vereceğini belirtmişti.

“Yapılan açıklamayı reddediyoruz.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Mogherini tarafından ülkemizin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon arama faaliyetlerine ilişkin yapılan açıklamayı reddediyoruz.” diyerek Türkiye’nin evvelce de defaatle vurguladığı üzere bölgede en uzun kıyıya sahip ülke olarak kendi kıta sahanlığındaki hak ve çıkarlarını koruyacağı açıklamasını yapmıştı.

Açıklamada, Türkiye’nin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Adası etrafındaki asli haklarını da koruyacağı kaydedildi. Bu bağlamda, Türkiye’nin gereken her türlü adımı atmaktan bugüne kadar çekinmediği ve bundan sonra da çekinmeyeceği belirtilen açıklamada, şunlar da kaydedilmişti:

“Esasen, Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarı sorumsuzca riske atmaktan çekinmeyen, Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayan, iş birliği tekliflerini reddeden ve tüm uyarılarımıza rağmen tek taraflı faaliyetlerinden vazgeçmeyen Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)’dir. Doğu Akdeniz dışındaki tüm aktörlerin, Türkiye’nin ve KKTC’nin bölgedeki enerji denkleminden dışlanamayacağını kabul etmesi ve GKRY’ye koşulsuz bir biçimde destek vermekten vazgeçmesi, bölgenin daha da istikrarsızlaşmasını önleyecek sağduyulu bir yaklaşım olacaktır.”

Bilindiği üzere geçtiğimiz Mart ayında Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye’nin Kıbrıs Adası etrafında Münhasır Ekonomik Bölge (EEZ) sınırları içerisindeki hidrokarbon keşif faaliyetlerini Birleşmiş Milletler’e şikayet etmişti.

Bazı uzmanlara göre, Total ve ENİ firmalarının önümüzdeki dönemde 6,8 ve 11, ExxonMobil’in ise 7 numaralı bloklarda sondaj yapmayı planlamaları ve Türkiye’nin olası müdahalesi, bölgede sıcak çatışmaya dönüşebilecek kontrolsüz gerginliklerin çıkmasına neden olabilir.

“Faaliyetlerinize derhal son verin.”

Dün ise, Rum yönetimi Sahil Radyosu aracıyla Fatih gemisinde görev alan personeli tehdit etti. Rum yönetimi, Fatih mürettebatını haklarında uluslararası tutuklama emri çıkartmakla tehdit etti. Radyodan yapılan anonsta, “Faaliyetlerinize derhal son verin.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.