Doğru Solar İnverter Seçimi Nasıl Yapılır?
Çatı Pazarını hareketlendirecek adımların atıldığı ve solarex fuarının yaklaştığı bugünlerde , doğru inverter çeşidinin seçimi size yatırım maliyetleri açısından avantaj sağlamakla beraber en önemlisi ihtiyacınıza uygun ürünü seçmenizi sağlayacaktır. Bu yazımda bahsedeceklerim inverter marka ve modelinden bağımsız olarak, solar inverterin çalışma prensibinin sizin ihtiyaçlarınıza ne kadar uygun olup olmadığıdır.

Hangi marka olursa olsun en önemli nokta, öncelikle amacınıza yönelik ürünü bulmaktır. Sonrasında solar inverterin kalitesi , fiyat performans oranı , izleme sisteminin tatminkarlığı ve ücretleri ,satış sonrası hizmetlerin yeterliliği gibi farklı kriterler değerlendirilebilir. Piyasada satın alabileceğiniz solar cihazları; şebeke bağlantılı , şebeke bağlantısız veya her ikisini de barındıran hibrid ürünler ve yavaş yavaşta olsa sayıları artan mikro solar inverter modelleridir.

Senaryolar üzerinden yola çıkalım ; hobi olarak Solar Enerji konusuna ilgi duyuyor olabilirsiniz cebinizden çok para çıkmadan sistemi anlamaya çalışıyorsanız ,bu durumda mesela bir panel ve bir mikro inverter ile başlayabilirsiniz, sonrasında izleme sistemini entegre edip size ne kadar gelir getirdiğini görebilirsiniz, işin içerisinde depolama olsun derseniz panel akü şarj ünitesi ve küçük bir inverter ile elektriğin olmadığı bir yerde 220Volt elde edebilirsiniz.

Elektrik satıp para kazanma fikrinin ön plana çıkacağı ve çatı pazarını hareketlendirecek adımların ardından, şebeke bağlantılı inverterler oldukça revaçta olacaktır zira bu cihazlar ile ihtiyacınız olan enerjiyi karşılayıp fazlasını şehir şebekesine satabileceksiniz. Fuarda bu tip ürünler ile ilgili özellikle satış sonrası süreçlerin nasıl işlediğini kendi senaryonuz üzerinden sormak yararlı olacaktır, teknik destek hattı veya çağrı merkezlerinin olup olmadığı , garanti süreçleri ve bu süreçlerin neleri kapsadığı bir başka önemli soru olacaktır. Bunlara ek olarak gündüz depoladığım enerjiyi akşamları da kullanmak istiyorum diyebilirsiniz, bu durumda işinizi kolaylaştıracak şebeke bağlantısız ve hybrid modelleri mevcuttur. Hibrid çözümler bir ev için kompakt, kurulumu kolay ve amaca yönelik ürünler olarak dikkat çekmektedirler, özellikle Lityum iyon bataryalar geleneksel veya jel akülere oranla kullanım ömrünü göz önüne aldığımızda fiyat performans ürünleri olarak dikkati çekmektedirler. Fuarda hibrid inverterler ile ilgili belki de en önemli soru (benim favorim) , oyun konsolunda oyun oynarken elektrik giderse ne olur ? almış olduğunuz ürün bir kesintisiz güç kaynağı gibi mi çalışıyor yoksa belirli kısa süre kesinti oluyor mu ? kimse oyunun en heyecanlı yerinde elektrik gitsin istemez, öte yandan bataryaların teknolojisi oldukça önemli Lityum iyon bataryalar da diğer batarya türleri gibi alt türlere ayrılıyor, hangi teknoloji kullanıldığını öğrenmek oldukça önemli.

Farklı bir senaryoda ise şebeke bağlantısız sistem ile şebeke bağlantılı sistemi birbiriyle entegre olarak çalıştırabilirsiniz, başka bir değişle kendi hibrid inverterinizi yapmış olursunuz , en büyük avantaları ; ups gibi çalışabilir olmaları yani elektrik kesintilerini algılayamayacağımız kadar kısa sürede ortadan kaldırmaları(oyun kesintiye uğramaz) ve yüklerinizi öncelikle şebeke bağlantılı inverter ile beslediklerinden dolayı , akü kullanım oranlarını azaltıp ömürlerini arttırmaktır. Burada şebekeye enerji verme durumu isteğinize bağlı olarak açılıp kapatılabilir. Özellikle çift yönlü sayaç taktırmadan enerji satmaya çalışan tüketiciler (ki yanlıştır) , evraksal süreci tamamlayana kadar şebekeye sıfır enerji gönderimi yaparak sürpriz yüksek faturalardan kurtulabilirler. Aksi durumda para kazanmak yerine faturaları ortalamanın üzerinde gelebilir.

Küçük bir sistem kuracak veya kurduracak olsanız bile , kullanılacak malzemelerin özelliklerini ve temel düzeyde davranışlarını bilmek avantajınıza olacaktır, bu konuda bilgilendirme seminerleri ve eğitimlerine katılımlarınız, ürün satın alımı öncesinde sizi farklı bir bakış açısı kazandırabilir.

Kerem Çilli
Teknik Destek Mühendisi
0544 8388222
keremcilli@technicall.com.tr