Dogecoin, bir internet esprisinden türetilmiş olmasına karşın, günümüzde piyasa değeri en yüksek kripto paralar içinde yer alıyor. Japon av köpeği Shiba Inu logosu ve güçlü topluluk yapısıyla bilinen DOGE, kendine has bir komünite yarattı. DOGE ardından, Shiba Inu (SHIB) ve birçok meme coin üretildi. Ancak Dogecoin, hem eski olması hem de yüksek değer artışıyla piyasanın en popüler kripto paralarından biri. DOGE, kripto para borsalarında spot ve vadeli işlemler piyasasında alınabileceği gibi aynı zamanda madencilik üzerinden elde edilebilir.

Kripto para dünyasında yatırımcılar için BTC fiyatı takip etmek veya en düşük komisyonla BTCUSDT satın almak için, Kucoin borsası öne çıkıyor. Bitcoin nasıl alınır sorusunun yanıtı, birkaç adımdan oluşuyor ve oldukça basit. Fakat DOGE ve birçok kripto para birimi madencilik modeliyle de alınabilir. Dogecoin madenciliği nasıl yapılır sorusunun yanıtına bakalım.

Dogecoin nedir?

Borsalarda DOGE simgesiyle işlem gören Dogecoin, Bitcoin’in ardından geliştirilmiş ilk altcoin’lerden biridir. Bitcoin ve ardından çıkan ilk altcoin olan Litecoin’le, kod tabanı yapısından çok benzer olan Dogecoin’in geliştirilme nedeniyse epey ilginç. Bitcoin SHA 256 algoritması kullanırken, Dogecoin Scrypt kullanıyor. Öte yandan kripto paranın maksimum üretim limiti yoktur. Ancak Dogecoin enflasyonu her yıl üretilen coin’lerin sayısı sabit tutularak kontrol altına alınır.

Dogecoin’in temel mantığı, merkeziyetsiz ve sansürlenemez P2P ödeme coini olmasıdır. DOGE kullanarak blokzinciri üzerinde coin transferi yapabilirsiniz. Öte yandan Dogecoin topluluğunun güçlü olması, beraberinde DOGE’nin ülkelere ve kurumlara bağış için kullanılmasını da sağlamıştır. DOGE’yi, DOGEUSDT gibi işlem paritelerinde kripto para borsalarından satın almak mümkün olduğu gibi, madencilikle üretmek de mümkündür. Mining, yani madencilik dendiğinde birçok kişinin aklına Bitcoin madenciliği geliyor. Ancak Dogecoin madenciliği daha farklı yapıdadır.

Dogecoin madenciliği kolay mı? Nasıl yapılır?

PoW yani iş ispatı modeline dayanan madencilik, Bitcoin’de olduğu gibi Dogecoin’de de mümkündür. Ancak Dogecoin topluluğu, ağı yüzde 51 saldırısına karşı korumak amacıyla, farklı bir madencilik konseptine sahiptir.

Dogecoin madenciliğinde, doğrudan DOGE kazımı yerine, farklı bir coin’i kazıp ardından DOGE’ye dönüştürmek söz konusudur. Peki madencilik nasıl oluyor? Blokzincirleri üzerindeki tüm işlemler, çeşitli doğrulayıcıların onayına tabidir. Doğrulayıcı yapılar, karmaşık kriptografik problemleri güçlü bilgisayar donanımları sayesinde çözer. Bunun karşılığında da bir ödül alır. Ödül, işlem yapan ağ bileşenlerinin ödediği işlem ücreti miktarıdır. Bununla birlikte, doğrulayıcı, yani madenciler ağın işlerliğini, güvenliğini sağladığı için madencilik ödülü alır.

Dogecoin madenciliği, Litecoin ile birleşen ağda Proof of Work (iş kanıtı) madencilik sistemine dayanıyor. Scrypt algoritması kullanan madencilik ağları üzerinden Dogecoin üretmek mümkündür. Bununla birlikte Dogecoin madenciliğinde havuz modeli de vardır. Solo madenciler, tek başına üretim yaparken havuz mining sistemi, birden fazla madencinin işlemci gücünü birleştirmesine dayanır. Bu sayede, havuzun ödül alma şansı daha da artacağından, solo madenciliğe göre avantaj daha fazla olur.

Dogecoin madenciliği yapmanın adımları

DOGE kazmak istiyorsanız, dahil olabileceğiniz birçok Dogecoin madencilik havuzu mevcuttur. Yeni başlayanlar, madenciliği öğrenmek isteyenler için havuzlara giriş kolaydır. Öte yandan havuzlara girmek ve madencilikle, coin kazanmaya başlamak çok kolaydır. Aşağıdaki adımları takip edin:

  • Resmi  Dogecoin web sitesine girin ve madencilik yazılımını indirin.
  • Sıkıştırılmış dosyayı açın, burada yazılımları çalıştırmak için ek programlara ihtiyacınız olabilir.
  • Madencilik yazılımında, GPU ve CPU gereksinimlerini kontrol edin, aynı zamanda antivirüs programıyla yazılımı tarayın.
  • İşletim sisteminize uygun yazılımı seçin. Windows, Mac veya Linux işletim sisteminde farklı sürümler vardır.
  • Madencilik yazılımını kurduktan sonra cüzdan adresini girin. Bu adres, kazılan Dogecoin’lerin gideceği adrestir.

Ardından kazanmaya başlayın! Sistem madenciliği otomatik olarak yapacak, Dogecoin’ler cüzdan adresinize gelecektir.

Dogecoin madenciliği kazançlı mı?

Madencilik, birçok kripto para yatırımcısının ilgisini çeken bir konu. Ancak Dogecoin ve diğer kripto paralarda madenciliğin karlı olması için profesyonel bir yaklaşım gereklidir. Proof of Work sistemine sahip kripto paralarda, madenciliğin karlı olması için öncelikle giderleri doğru hesaplamak gerekiyor. Madencilikte aşağıdaki giderleri doğru analiz etmelisiniz:

  • Elektrik ve diğer enerji giderleri
  • GPU, işlemci giderleri, amortisman bedelleri
  • Kazdığınız coin’in fiyatı

Kazançlı bir madencilikte önemli nokta, giderlerin doğru kontrol edilmesi, gelirin yani kripto paranınsa kar ettirecek düzeyde olmasıdır. Elektrik gideri, madenciler için en önemli konuların başında geliyor. Birçok madenci, elektrik gideri düşük olması nedeniyle Kazakistan gibi elektrik fiyatı düşük ülkeleri tercih ediyor. Öte yandan coin’in değerinin yüksek olması, madenciliğin kazancını etkiliyor. Bu nedenle Dogecoin madencilik stratejinizi doğru oluşturmalısınız.