30 Bin Üyemize Katılın
E-Bülten yayınlarımız için abone olun.


“Doğalgazın Yaygınlaşması Göçü Azaltıyor”

ANTALYA (Enerji Portalı) – GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, ilçelerde doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasının büyük merkezlere göçü azalttığını belirterek, “Hedefimiz yıl sonuna kadar 66 milyon vatandaşımızı doğalgaza kavuşturmak.” dedi.

Antalya’ya düzenlenen 9. Türkiye Enerji Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen “Elektrik ve Doğal Gaz Piyasalarında Dağıtım ve Perakende” konulu oturumda konuşan Arslan, doğalgaz sektörünün gelişimi ve gelecek hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Doğal gazın 6 aylık periyotlarla öngörülebilir bir mekanizmayla belirlenmesinin piyasa beklentileri açısından önemli bir konu olduğunu dile getiren Arslan, “İlçelerde doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasının büyük merkezlere göçü azalttığını görüyoruz. Hedefimiz yıl sonuna kadar 66 milyon vatandaşımızı doğal gaza kavuşturmak.” diye konuştu.

Arslan, 10 yıl önce Türkiye’de kilometrekare başına 9 abone düşerken bugün bu rakamın 19’a yükseldiğine dikkati çekerek, “Cumhuriyetimizin ilanının 100’üncü yıl dönümü olan 2023’te kilometrekare başına 24 aboneye yükseleceğini tahmin ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Doğal gazda sosyal tarife konusunda bazı çalışmalar yapıldığına değinen Arslan, “Doğal gaz sektörü Avrupa’daki benzer uygulamaları iyi değerlendirmeli. Verimli doğal gaz kullanımının teşvik edilmesi sosyal bir tarife işlevi görecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

İlişkili Konular

Spot Doğalgaz Piyasasına İlgi Yüksek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.